Meja sneženja bo na nadmorski višini okoli 1500 metrov, na območju Julijskih Alp in zahodnih Karavank pa še nekoliko niže.
Če bo cel dan deževalo, lahko reke, med njimi tudi Savinja, Sava v spodnjem toku, Mura in Drava, v noči na sredo ponekod poplavijo tudi v večjem obsegu.
V dobrih 24 urah, to je od ponedeljka zvečer do noči na sredo, bo v večjem delu države padlo od 40 do 80 litrov dežja na kvadratni meter, krajevno pa lahko tudi prek 100 litrov na kvadratni meter.
Reki Krka in Ljubljanica sicer že več dni poplavljata na območjih pogostejših poplav. Medtem ko so se v ponedeljek poplavljene površine ob Ljubljanici in Krki ter njunih pritokih prehodno nekoliko zmanjšale, se bodo danes čez dan ponovno pričele povečevati.
V oddelku za hidrološke napovedi so sicer za porečja Ljubljanice, Krke, Sotle, Dravinje, Spodnje Drave, Pesnice in Ščavnice za danes in noč na sredo izdali drugo najvišje, oranžno opozorilo, ki predvideva poplave.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Nevarnost zemeljskih plazov
Večja količina padavin je povečala verjetnost pojava zemeljskih plazov predvsem v vzhodni polovici države, lahko pa tudi v ostalih predelih, opozarja Geološki zavod Slovenije.
Verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci na rizičnih območjih in predvsem tam, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, naj bodo pozorni na dogajanja v tleh nad in pod objekti, zgrajenimi na pobočjih ali tik ob njih. Še posebej naj bodo pozorni na sveže razpoke v opornih zidovih, posedanje in zdrse zemljine, ter tudi na znake zamakanja vode na zemljišču, so še zapisali na geološkem zavodu.