Morebitno krajo ali pogrešitev osebnih dokumentov, naj gre za osebno izkaznico ali potni list,v tujini, kamor se v poletnih mesecih odpravi največ državljanov, je mogoče naznaniti na katerikoli upravni enoti na območju Slovenije. Prijava pogrešitve zgolj na policijski postaji ne zadošča, navajajo na ministrstvu.
Če se to zgodi v tujini, je treba to naznaniti v osmih dneh po prihodu v Slovenijo. Od leta 2013 pa lahko državljan pogrešitev osebne izkaznice v tujini naznani tudi na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Slovenije, in sicer v 30 dneh. Najbližjemu diplomatsko-konzularnemu predstavništvu Slovenije pogrešitev naznanijo tudi državljani brez stalnega prebivališča v Sloveniji.
Ob naznanitvi je treba natančno opisati okoliščine in datum pogrešitve, izgube ali tatvine. Uradna oseba upravnega organa o pogrešitvi sestavi zapisnik. Če v določenem roku in na predpisan način državljan ne naznani pogrešitve, je lahko kaznovan za prekršek z globo od 125 do 400 evrov. Takoj ob naznanitvi pa lahko že poda vlogo za izdajo novega dokumenta.
Število pogrešanih, izgubljenih in ukradenih osebnih izkaznic se sicer v zadnjih letih zmanjšuje. Še leta 2012 so državljani izgubili več kot 15.000 osebnih izkaznic, lani pa manj kot 14.000. Medtem ko so leta 2012 izgubili več kot 2000 potnih listov, je bilo teh lani (le) še nekaj več kot 1500.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Skrbno ali malomarno ravnanje ...
Na ministrstvu poudarjajo, da ugotovitev glede t. i. dolžne skrbnosti lahko privede do različnih posledic. Kot ravnanje z dolžno skrbnostjo se šteje pogrešitev ali kraja dokumenta v okoliščinah, na katere državljan ni mogel vplivati oz. tega ni mogel preprečiti. Gre na primer za pogrešitev dokumenta po vlomu v stanovanje, ob požaru ali prometni nesreči.
Pogrešitev oziroma kraja dokumenta zaradi malomarnega ravnanja ali izpostavljanje dokumenta kraji pa se obravnava kot opustitev dolžne skrbnosti. Takšni primeri so, če dokument na primer pustimo v denarnici odklenjenega vozila ali v žepu jakne, ki visi na obešalniku v lokalu.
... vpliva tudi na izdajo novega dokumenta
Ugotovljena dolžna skrbnost lahko pomembno vpliva na izdajo novega dokumenta. Zakon o potnih listinah in zakon o osebni izkaznici namreč določata, da se državljanu, ki v obdobju petih let pred vložitvijo vloge za izdajo dokumenta izgubi, pogreši ali mu odtujijo dva ali več potnih listov oziroma osebnih izkaznic, izda nov dokument z veljavnostjo samo enega leta.
Poleg tega pa zakon o upravnih taksah določa, da se za izdajo novega dokumenta ob prvi pogrešitvi, izgubi, tatvini ali poškodbi (če ni ugotovljena dolžna skrbnost) plača dvakratna vrednost takse, ob vsaki naslednji pogrešitvi, izgubi, tatvini v obdobju petih let pred vložitvijo vloge pa se plača štirikratna vrednost takse, so še pojasnili na ministrstvu.
Število pogrešanih, izgubljenih in ukradenih osebnih izkaznic se sicer v zadnjih letih zmanjšuje. Še leta 2012 so državljani izgubili več kot 15.000 osebnih izkaznic, lani pa manj kot 14.000. Medtem ko so leta 2012 izgubili več kot 2000 potnih listov, je bilo teh lani (le) še nekaj več kot 1500.