Ko je v ponedeljek, 26. junija, začela veljati nova uredba o identifikaciji plačnikov pri ponudnikih plačilnih storitev, so začele veljati nekatere spremembe pri opravljanju denarnih plačil. Tako morajo banke in tudi Pošta Slovenije, ki plačilne storitve opravlja v sodelovanju z Novo KBM, v skladu z navedeno uredbo pri določenih vplačilih evidentirati tudi podatke o dejanskem plačniku, zato mora dejanski plačnik poštnemu delavcu predložiti veljaven osebni dokument s fotografijo (osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje – kartica, izkaznica prosilca za mednarodno zaščito).
Pranje denarja
Nova uredba Uredba, ki nam je otežila življenje, je bila sprejeta z namenom večje sledljivosti transakcij in s tem preprečevanja pranja denarja ter preprečevanja financiranja terorizma.
5 let
morajo plačilne ustanove hraniti vaše podatke.
Tudi pri odkupu paketov
Tako morajo poštarji tudi ob dostavi paketov, ki se plačujejo po povzetju, od naslovnikov pridobiti naslednje podatke: ime, priimek, naslov plačnika (če je ta drugačen od zapisanega na plačilnem nalogu), vrsta osebnega dokumenta, številka osebnega dokumenta, kraj izdaje osebnega dokumenta, država izdaje osebnega dokumenta, država naslova plačnika, kraj rojstva, datum rojstva. Če jim teh podatkov ne posredujete, pošta plačila ne sme posredovati pošiljatelju paketa.
Uredba opredeljuje nekaj izjem
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Uredba opredeljuje tudi nekaj izjem, pri katerih identifikacija ni potrebna, in sicer kadar plačnik izvede plačilo z UPN-nalogom, ki ima QR-kodo z vsemi podatki (obrazec UPN QR) ali OCR-vrstico, in zneskom do vključno 1000 evrov, ter v primeru plačil na račune proračunskih uporabnikov, kadar je namen plačila poravnava davkov, kazni ali drugih dajatev javnim organom, hkrati pa tudi v tem primeru znesek ne presega 1000 evrov.
Zakaj izjeme ne veljajo
Iz Združenja bank Slovenije so že pred dobrim mesecem dni sporočili, da uredba omogoča uvedbo izjeme in bi tako strogo identifikacijo lahko omejili zgolj na plačila, višja od 1000 evrov, kot je to veljalo v preteklosti. A na Pošti Slovenije menijo, da bi kaj takega zaživelo v praksi, torej v slovenskem pravnem prostoru, le, če bi vlada Slovenije sprejela tako imenovano izvedbeno uredbo oziroma podzakonski akt.
Digitalno
Banke svojim strankam svetujejo, naj obveznosti poravnavajo prek spletnih in mobilnih bank ter se tako izognejo čakanju v vrstah in ostalim zapletom.
Na počitnicah
Čeprav je negodovanja Slovencev zaradi nepotrebnih birokratskih postopkov veliko, da se pritožbe vrstijo in da so zaradi tega v precej nezavidljivem položaju tako poštarji kot poštni in bančni delavci na plačilnih okencih, pa se vladi ne mudi. Trenutno so na počitnicah in počakati bomo morali, da bodo Miro Cerar in njegova ekipa zagoreli in spočiti spet zagrabili za delo.