Napovedi so sicer nekoliko slabše kot v prejšnjih dveh četrtletjih, kljub temu pa bodo možnosti zaposlitve številne, kaže raziskava družbe Manpower. Direktor Robert Vovk med panogami, kjer bo največ priložnosti, izpostavlja gradbeništvo, proizvodnjo in transport.
Kot je pojasnil direktor Manpowerja v Sloveniji Vovk, neto napoved zaposlovanja med julijem in septembrom znaša 12 odstotnih točk, kar je pet odstotnih točk več kot v enakem obdobju lani. V primerjavi s prejšnjim četrtletjem je sicer nato napoved za pet odstotnih točk manjša.
Vovk je še izpostavil, da v tretjem četrtletju delodajalci vseh 10 panog, vseh regij in vseh velikosti podjetij poročajo o pozitivnih zaposlitvenih namerah.
Med 620 delodajalci, ki so sodelovali v raziskavi, jih sicer v tretjem četrtletju 13 odstotkov načrtuje rast zaposlovanja, en odstotek upad zaposlovanja, 83 odstotkov pa sprememb v zaposlitveni strukturi ne predvideva.
Napovedi delodajalcev v gradbeništvu, finančnih in poslovnih storitvah, zavarovalništvu in nepremičninah ter transportu, logistiki in komunikacijah so s +18 odstotkov najboljše doslej. Tudi v proizvodni panogi bodo zaposlitvene možnosti ugodne, tu neto napoved zaposlovanja znaša +16 odstotkov.
V gostinstvu in hotelirstvu napoved znaša +11 odstotkov, v oskrbi z elektriko, vodo in plinom ter v trgovini na debelo in drobno pa +9 odstotkov. Nekoliko bolj zadržani so delodajalci v panogah kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova ter javnega sektorja in socialnih storitev, njihova napoved zaposlovanja znaša +6 odstotkov.
V četrtletni primerjavi so se napovedi poslabšale v osmih od 10 panog. Najbolj so se poslabšale v panogi gostinstva in hotelirstva, za 23 odstotnih točk, precej slabše so tudi v proizvodni panogi, za 16 odstotnih točk, in gospodarstvu, za 10 odstotnih točk.
Glede na tretje četrtletje lani so se napovedi izboljšale v devetih od 10 panog, najbolj v gradbeništvu, za 14 odstotnih točk. Napovedi v proizvodni panogi so na letni ravni ostale razmeroma stabilne.
Najbolje v osrednji regiji
O najmočnejšem zaposlitvenem utripu poročajo delodajalci v osrednji regiji (napoved znaša +11 odstotkov), sledijo severovzhodna in jugozahodna (po +10 odstotkov) ter jugovzhodna regija (+8 odstotkov). Na četrtletni ravni so napovedi slabše v vseh regijah, najbolj v jugovzhodni regiji, za 25 odstotnih točk. Na letni ravni so boljše v treh od štirih regij: v severovzhodni za pet odstotnih točk, v osrednji je za štiri odstotne točke, v jugozahodni pa za tri odstotne točke. Napovedi v jugovzhodni regiji so ostale nespremenjene.
Napoved velikih podjetij znaša +23 odstotkov, srednje velikih podjetij +15 odstotkov, malih podjetij +13 odstotkov in mikro podjetij +4 odstotke. V primerjavi s prejšnjim četrtletjem je napoved v vseh skupinah podjetij upadla, najbolj pri velikih za 20 odstotnih točk. V primerjavi z enakim obdobjem lani pa je napoved malih podjetij boljša za devet odstotnih točk, srednje velikih in velikih za po pet odstotnih točk, napoved mikro podjetij pa je ostala stabilna.
V regiji Evropa, Bližnji vzhod in Afrika delodajalci v 23 od skupaj 25 držav poročajo o rasti zaposlitvenih možnosti, te naj bi bile največje na Madžarskem. Najšibkejša so pričakovanja v Italiji, ki je tudi v svetovnem merilu edina z negativno napovedjo zaposlovanja za tretje četrtletje.