Doris Gruenwald je bila stara 22 let, ko je po rutinski krvni preiskavi ugotovila, da njena starša z njo nista biološko povezana. »Cela sem se začela tresti … kot bi mi spodmaknili tla pod nogami,« je že lani dejala za avstrijski Kornenzeitung.
Doris se je odločila za tožbo zoper univerzitetno bolnišnico v Gradcu, ki pa je izrazila dvom, da bi do zamenjave prišlo v njihovih prostorih. Trdili so, da se je to moralo zgoditi pozneje, ko sta z mamo bolnišnico že zapustili. Sodišče je njihove trditve zavrnilo in odločilo, da se je zamenjava zgodila v 20 urah po rojstvu, dokler novorojenke niso položili v naročje matere, ki je okrevala zaradi poroda s carskim rezom. Zaradi »hude malomarnosti« so Doris, materi Evelin in očetu vsakem dodelili po 30.000 evrov odškodnine. Lokalni zdravstveni organ se bo na sodbo pritožil, saj meni, da ni dokazov, da bi se zamenjava zgodila v bolnišnici.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Doris še vedno ne ve, kdo so njeni biološki starši, napake pa se očitno ne zaveda niti druga žrtev zamenjave.
Bolnišnica je lani sicer uvedla možnost brezplačnega testiranja DNK za 200 posameznic, ki so se v njihovi porodnišnici rodile v tistem obdobju, vendar je do zdaj to možnost izkoristilo le 30 žensk.