Manjši operaterji, ki skupaj upravljajo približno 70.000 naročnikov po Sloveniji, so se zaradi vse večjih pritiskov trga in podražitev TV naročnin s strani ponudnikov TV vsebin, organizirali v skupno podjetje SiKabel.
V SiKablu, ki kapitalsko združuje 20 manjših operaterjev, vanj pa je organizacijsko vključenih še 20 drugih manjših operaterjev, opozarjajo na nevzdržen položaj, ki ga zasedajo na trgu. Zaradi višanja cen ponudnikov TV vsebin in pogajalskega monopola večjih operaterjev, so manjši operaterji nemočni tako pri določanju cen kot pri razvoju svojega poslovanja, saj so na trgu mnogo manj fleksibilni. Zato so prisiljeni podražiti svoje storitve, čeprav te podražitve niso posledica višjih stroškov poslovanja, ampak spremembe poslovnega modela ponudnikov TV vsebin, ki svoje dobičke višajo na račun končnih uporabnikov. Naročnine osnovnih TV paketov bi se tako lahko dvignile enormno. V SiKablu govorijo o večkratnikih trenutne cene, direktor podjetja Tomi Horvat pa se sprašuje »komu je v interesu, da se TV naročnina dvigne na 100 evrov?«
Ogroženo tudi izvajanje digitalne agende EU 2020
Manjši operaterji sicer večinoma delujejo na geografsko zapostavljenih območjih, ki so zaradi nizke dobičkonosnosti komercialno manj zanimiva, zaradi česar je ponekod edini dostop do kabelskega interneta in televizije omogočen ravno zaradi njihove aktivnosti. To po mnenju predstavnikov SiKabla ogroža tudi Digitalno agendo Evropske unije, h kateri je zavezana tudi Slovenija, in ki zahteva, da države članice EU do leta 2020 vsem gospodinjstvom zagotovijo dostop do širokopasovnega interneta. »Mali kabelski operaterji smo v več predelih države edini ponudniki interneta, še posebej na območjih, ki so zaradi redkejše poseljenosti komercialno manj zanimiva. Trenutna praksa, ki nastaja, resno ogroža naš obstoj, saj se soočamo s poskusi onemogočanja našega delovanja oziroma monopolizacije kabelskega trga. S tem pa je lahko resno ogroženo doseganje ciljev digitalne agende, h kateri je pristopila tudi Slovenija,« trdijo v SiKablu.
Monopolizacija trga TV storitev pomeni ne le višanje cen TV paketov pač pa se z izrinjanjem manjših, lokalnih operaterjev, povečuje tudi možnost, da bodo nekateri deli Slovenije ostali brez dostopa do interneta.
Rešitve v regulaciji trga in alternativnem paketiranju
Mali operaterji vidijo možno reševanje problematike v dveh nivojih – najprej bodo pod skupnim podjetjem SiKabel vstopili v resnejša pogajanja s ponudniki TV vsebin, ki sedaj zahtevajo, da se njihove programe, čeprav so postali plačljivi, dodaja v najširši paket, nameravajo pa se pogovarjati tudi z večjimi operaterji, ki trenutno pogajanja z malimi zavračajo. Poleg tega pa želijo vršiti dialog tudi z regulatorjem – državo. Ta sedaj po njihovem mnenju namreč nezadostno ureja to panogo, saj dopušča večje anomalije na trgu. Od dopuščanja monopolizacije trga operaterjev pa do tega, da ne regulira tujih operaterjev, ki tržijo mnogo cenejše pakete tujih TV postaj, ki jih opremijo s slovenskimi podnapisi in slovenskimi oglasnimi sporočili.
Cene TV paketov se bodo, zaradi novega zaračunavanja ponudnikov vsebin, zvišale predvidoma v roku enega meseca.