Poročilo je včeraj objavil Svetovni gospodarski forum s sedežem v Švici, ki je bolj poznan po letnih srečanjih v Davosu.
Indeks energetske učinkovitost zajema 18 različnih z energijo povezanih kategorij, vključno s stopnjo raznolikosti in kakovosti oskrbe z energijo ter količino emisij CO2.
Glede na poročilo so se tudi letos najbolje odrezale evropske države, ki so zasedle kar 14 od 20 najvišjih mest (dve več kot leta 2016). Najvišje uvrščeni neevropski državi sta Kolumbija, ki je zasedla osmo mesto, in Urugvaj na desetem mestu. Prva je sicer Švica, sledijo pa ji Norveška, Švedska, Danska, Francija, Avstrija in Španija. Slovenija je na visokem 13. mestu in je v primerjavi z lanskim poročilom napredovala za dve mesti.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
V poročilu je navedeno, da uspeh Evrope temelji na prednostih, ki jih prinaša dolga zgodovina sodelovanja med evropskimi narodi, ki velja za vzor regionalnega sodelovanja.
Avtorji so sicer priznali, da indeks »ne more v celoti odražati zapletenosti energetskih sistemov ali upravljanja energetskih prehodov,« vendar se lahko uporablja kot »osnova za primerjavo med državami.«
Švica je prvo mesto osvojila že tretje leto zapored, med razlogi za uspeh pa naj bi bili: »raznolika mešanica energetskih virov, nizka energetska intenzivnost in nizke emisije ogljikovega dioksida iz proizvodnje električne energije.«
Nižje od 40. mesta so se uvrstile zgolj tri držav članice EU, in sicer Estonija (56), Ciper (67) in Malta (71).