Navadni občan Ciril

Ministrica priznala napako

žk
10. 2. 2017, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

V petek smo v našem časniku objavili pismo našega bralca Cirila, ki ga je zmotila izjava ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak, da je, po ocenah Gursa, povprečna vrednost stanovanja v Ljubljani 66.000 evrov ter na Primorskem 70.000 evrov.

Bobo
V oddaji se ji je zgodila nerodnost.

Tudi sami smo ugotovili, da po uradno dostopnih podatkih izjave Kopač Mrakove zagotovo ne držijo.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Na naše pisanje se je že v petek odzvala ministrica in prek svoje službe za stike z javnostmi poslala razlago, v kateri priznava, da se ji je primerila napaka. Kot so zapisali: »Drži podatek, da je v letu 2016 povprečna vrednost stanovanj oz. hiš v lasti prejemnikov denarne socialne pomoči oz. varstvenega dodatka znašala 36.000 evrov. Pri povprečni vrednosti stanovanj v Ljubljani pa je prišlo do lapsusa, za kar se iskreno opravičujemo. 70.000 evrov je namreč povprečna ocena vrednosti nepremičnine za celotno Slovenijo, in ne za Ljubljano oziroma Primorsko.« Kot so nam dodatno obrazložili v telefonskem pogovoru, je bila ministrica gostja oddaje, ki je potekala v živo, in se ji je pripetila neljuba napaka, ki pa je ni bilo mogoče popraviti.

Napake se dogajajo. Nihče ni nezmotljiv. A podatek, ki ga je navedla ministrica, ni nepomemben, saj je z njim utemeljevala mejno vrednost nepremičnin, ki jih imajo v lasti prejemniki socialne pomoči in varstvenega dodatka. Gre tudi za podatek, s katerim je treba biti izredno previden. Na to so nas opozorili na Gursu, saj je ob navajanju povprečne vrednosti treba vedno tudi razložiti, za kakšno stanovanje gre in kje se nahaja. In ravno to je tisto, kar pogosto pri številkah, ki jih navaja vlada, manjka: kontekst, ki bi javnosti omogočil, da sama oceni, kaj te številke pomenijo.