Urjenje

Obvezno služenje vojaškega roka tudi pri nas?

J.P.
31. 1. 2017, 19.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Na hrvaškem ministrstvu za obrambo premišljujejo o ponovni uvedbo obveznega vojaškega roka.

STA
Vaja, na kateri bo sodelovalo najmanj 400 pripadnikov slovenske vojske, bo trajala do 2. februarja.

Minister za obrambo Damir Krstičević je ocenil, da se bodo zaradi nestabilnih geopolitičnih razmer verjetno odločili za obvezno vojaško urjenje mladih.

Načrt za vnovično uvajanje obveznega vojaškega roka naj bi pripravili do pomladi.

Na Hrvaškem so obvezno služenje v vojski ukinili leta 2008, deset let kasneje pa naj bi polnoletni moški morali znova za določen čas obvezno obleči uniformo hrvaške vojske. Verjetno bo šlo zgolj za štiritedenski vojaški rok, med katerim bi se vojaški obvezniki urili po osnovnem vojaškem programu, ki predvideva predvsem obvladovanje uporabe orožja ter osnovne vojaške taktike. Urjenje naj bi potekalo v poletnih mesecih po sklenjeni srednji šoli, ob tem naj bi upoštevali tudi obveznosti bodočih študentov.

Vojaški obvezniki, ki se sklicujejo na ugovor vesti, bodo verjetno morali opravljati dela v urgencah, bolnišnicah, domovih za starejše občane in podobnih ustanovah. Civilno služenje bo predvidoma dvakrat daljše kot v uniformah.

Na Hrvaškem so ocenili, da bi bilo uvajanje večmesečnega vojaškega roka predrago, obenem pa bi se z nekajtedenskim urjenjem izognili kritikam, da gre za militarizacijo družbe. Na hrvaškem ministrstvu za obrambo pričakujejo, da bodo po začetku vnovičnega obveznega vojaškega roka lahko oblikovali vojaško rezervo, ki naj bi štela 20.000 ljudi. Na ta način naj bi okrepili obrambne zmogljivosti države. Nekatere raziskave na Hrvaškem so pokazale, da je nekaj več kot polovica vprašanih podprla idejo o vnovičnem obveznem služenju vojaškega roka. Številni pa pred končno odločitvijo hrvaškega sabora pričakujejo obsežno javno razpravo o namenih desnosredinske vlade premierja Andreja Plenkovića.

Kaj pa pri nas?

Lahko tudi v Sloveniji pričakujemo uvedbo obveznega služenja vojaškega roka? Lahko, poroča Planet Danes, a naša država tega uradno ne potrebuje. Miloš Bizjak, državni sekretar na obrambnem ministrstvu je za 24ur pojasnil, da obvezno vojaško služenje v Sloveniji sicer že obstaja, vendar le v primeru vojne. 

Klemen Grošelj, obrambni analitik, je za Planet Danes dejal, da če pobuda v Sloveniji ne bo imela širše družbene podpore, bo to strel v prazno, hrvaško pobudo pa pripisuje hrvaško-srbskim naraščajočim napetostim. Na koncu bo seveda odločila politika.