Plastične vrečke potrebujejo skoraj tisoč let za popolno razgradnjo, njihova proizvodnja obremenjuje številne naravne vire, med katerimi je predvsem voda, njihova (ne)uporaba pa še dodatno obremenjuje okolje. Z uveljavitvijo zakona bodo brezplačne nakupovalne vrečke, ki jih uporabljamo predvsem za sadje in zelenjavo, izginile iz trgovin. Ostalim vrečkam se bo posledično dvignila cena, kakšna bo, bo odvisno od odločitve trgovca.
Po ocenah evropske komisije povprečen Slovenec porabi 466 vrečk za enkratno uporabo. Do leta 2019 je po zahtevah Evropske unije treba to številko vsaj prepoloviti.
Ukrepi za številne ostajajo neznanka
Kot pojasnjuje ministrstvo, so z ukrepi že seznanili Trgovsko zbornico Slovenije in tako vse večje trgovce. Združenje kemijske industrije ter Sekcija za plastiko in gume pri Gospodarski zbornici Slovenije pa sta že opozorila proizvajalce plastičnih vrečk. Trgovska zbornica celotne vsebine novega predpisa še ne pozna, vendar ob tem opozarja, da morajo tanke plastične vrečke za sadje in zelenjavo ostati brezplačne, sicer bodo imeli trgovci težave z zagotavljanjem predpisanih higienskih standardov. Ob tem pa tako v Trgovinski zbornici Slovenije kot na ministrstvu menijo, da samopostrežno in individualno prilagojeno nabiranje sadja in zelenjave pomaga zmanjševati količine zavržene hrane v gospodinjstvih, zaradi česar prepovedi tankih brezplačnih vrečk ni pričakovati.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Treba bo stopiti skupaj
Evropska unija naj bi z zajezitvijo uporabe plastičnih vrečk in posledično z zmanjšanjem stroškov njihove predelave letno prihranila okoli 740 milijonov evrov.
Evropska unija zahteva prepoved brezplačnih tankih plastičnih nosilnih vrečk do leta 2019, če države tega ne bodo storile, bodo ukrepe morale izvesti na druge načine in poskrbeti za to, da bo povprečen prebivalec do konca leta 2019 porabil manj kot 90 lahkih plastičnih nosilnih vrečk na leto. Iz tega ukrepa pa so, kot rečeno, izvzete vrečke za sadje in zelenjavo, predvsem zaradi zagotavljanja higienskih standardov. Prebivalstvo je tako treba stalno ozaveščati in poučevati o nevarnostih vrečk, ki jih prinašajo okolju, ter ga s spodbudnimi akcijami motivirati za trajnostno uporabo.