Kot so še pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, panelno ograjo postavljajo tudi na mestih, kjer so "začasne tehnične ovire", torej žičnato ograjo, odstranili. Tu gre predvsem za prehodna mesta, mejne prehode, strnjena naselja, turistične destinacije ter območja, kjer bi lahko narasel vodostaj reke ogrozil postavljene ovire. Panelne ograje tako postavljajo na območju policijskih uprav Murska Sobota, Maribor, Celje, Novo mesto, Ljubljana in Koper.
Na notranjem ministrstvu so poudarili, da gre za nujen in začasen ukrep, ki bo policiji omogočal učinkovito varovanje zunanje schengenske meje v primeru ponovitve množičnih migracij in celovito izvajanje varovanja ljudi in njihovega premoženja.
"Če bi prišlo do možnosti ponovnega migracijskega vala, se bo mejni prehod zaprl," je danes ob robu seje mariborskega mestnega sveta povedal državni sekretar na notranjem ministrstvu Andrej Špenga ter dodal, da bodo naredili vse, da ne bo prišlo do ogrožene varnosti državljank in državljanov.
Ograji na mejnih prehodih Obrežje in Gruškovje po njegovih besedah sodita v okvir načrtovane postavitve začasnih tehničnih ovir na meji, s čimer se je v sredo seznanila tudi vlada. Do sedaj so postavili 183,5 kilometra takšnih ovir, in sicer od mejnega prehoda Gibina v občini Razkrižje do doline reke Dragonje v občinah Piran in Koper.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Začasne tehnične ovire iz panelnih ograj so zaenkrat postavljene v skupni dolžini 27,5 kilometra, zamenjava pa po navedbah ministrstva poteka v skladu s sprejetim načrtom in v dogovoru z lokalnimi skupnostmi.
V naslednjih dneh bodo s postavitvijo ograje nadaljevali še "na nekaterih ključnih območjih, na katerih bi lahko glede na lanskoletne izkušnje prišlo do poskusov množičnega prihajanja na ozemlje Slovenije". Kje točno, tudi Špenga iz varnostnih razlogov ni želel povedati.