Gašperšič ponovil zavezo

Če ne bo gradnje drugega tira, bo odstopil

J.P./STA
12. 10. 2016, 18.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Infrastrukturni minister Peter Gašperšič je na seji odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor ponovil zavezo o začetku gradnje drugega tira prihodnje leto in zatrdil, da bo v nasprotnem primeru odšel s položaja. V ZL so namreč danes ponovno pozvali k ministrovi razrešitvi, saj jih je v proračunu zmotil del, ki projekt predvideva po letu 2019.

STA
V ZL so danes ponovno pozvali k ministrovi razrešitvi.

V predlogu sprememb proračuna za prihodnje leto je navedeno, da je gradnja drugega tira železniške proge na odseku Divača-Koper ob sklenitvi javno-zasebnega partnerstva predvidena po letu 2019, zapis pa po mnenju ZL ministra Gašperšiča postavlja na laž.

Na predsednika vlade so zato danes naslovili pismo, v katerem so ga pozvali, naj DZ nemudoma predlaga Gašperšičevo razrešitev. Slednji se je po mnenju ZL zlagal, ko je septembra pred obravnavo predloga za interpelacijo v DZ izjavil, da bo odstopil s funkcije ministra za infrastrukturo, če se drugi tir ne bo začel graditi pred koncem prihodnjega leta.

Ali bo Gašperšič odstopil, je na današnji seji odbora obravnavi proračuna zanimalo tudi poslanca ZL Mateja T. Vatovca. Minister je ponovil, da njegova zaveza še vedno drži. Če je v proračunu napisano, da se bo gradnja po javno-zasebnem partnerstvu začela po letu 2019, je ta zapis očitno prišel v nekem drugem času in se lahko tudi popravi, je dejal.

Kot pa je izpostavil, je pomembno predvsem to, da so v proračunu v bilanci B predvidena sredstva za dokapitalizacijo družbe 2TDK, ki jo je vlada ustanovila za izgradnjo drugega železniškega tira Divača-Koper. Sedaj intenzivno delajo na tem, da bodo v naslednjem letu objavili razpis in nato začeli z gradnjo tega pomembnega projekta.

Pripravljajo gradiva za pridobitev evropskih sredstev

Na ministrstvu so spomnili, da je vlada kot model financiranja projekta sprejela javno-zasebno partnerstvo. "Izbor partnerjev po tem modelu je izredno zahteven in dolgotrajen postopek," so zapisali in poudarili: "Če bi zagotovili model financiranja, v katerem bi kot zasebni partnerji sodelovala slovenska podjetja, ki imajo od drugega tira največ koristi, kot sta Luka Koper in Slovenske železnice, bi bil to način, s katerim bi bilo mogoče investicijo drugega tira izvesti v bistveno hitrejšem času, drugo leto."

Zatrdili so, da intenzivno pripravljajo gradiva za pridobitev evropskih sredstev ter sodelujejo z zalednimi državami. Načrtujejo, da bo projekt gradnje drugega tira vključen v evropsko poroštveno shemo za strateške investicije in pri tem tesno sodelujejo z Evropsko investicijsko banko.