Invalidske upokojitve

Vse manj invalidsko upokojenih

S.R.
27. 9. 2016, 11.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

V zadnjih desetih letih v Sloveniji pada število invalidskih upokojitev, se pa na drugi strani zvišuje število delno upokojenih za polovični delovni čas.

Arhiv Svet24

Glede na podatke iz letnih poročil ZPIZ je delež prosilcev, ki so jim invalidske komisije na prvi stopnji priznale 1. stopnjo invalidnosti, z 22 odstotkov leta 2005 padel na 7,5 odstotkov leta 2015, poroča Dnevnik. Zvišuje pa se število delno upokojenih za polovični delovni čas, ki se je v zadnjih desetih letih potrojilo.

Med drugim je mogoče vzroke za to iskati tudi v napredku na področju medicine, boljši varnosti pri delu in tudi v manjšem številu samih zahtevkov za priznanje invalidnosti.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Pritožbe

Leta 2015 je več kot 90 zavarovancev pravico do priznanja invalidnosti iskalo na delovnem in socialnem sodišču, pri čemer je bila na koncu uspešna tretjina teh zavarovancev.

Mag. Dean Premik je v zvezi s tem za Dnevnik dejal, da lahko mineta leto ali dve, preden pride pritožba na obravnavo na delovnem in socialnem sodišču, tako lahko zavarovanec sodišče seznani z novimi okoliščinami in zapleti ter jim predloži nove izvide. Zato sodišče včasih odloči drugače od invalidske komisije. Tudi na sodišču menijo, da invalidske komisije večinoma odločajo pravilno. Letos so prejeli 60 pritožb, ki zadevajo invalidsko upokojitev. Ugotavljajo, da v povprečju zavrnejo približno petino odločb komisij.

Na sodišču se občasno srečajo tudi s primeri, kjer zavarovanec poskuša dokazati, da ni invalid, o čemer pa na koncu odloča ustrezni strokovni izvedenec.