Pričakujejo opravičilo

Predsedniku PENA očitajo "seksistično obnašanje"

G.G./STA
8. 7. 2016, 15.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Na spletnem portalu Airbeletrina je objavljena peticija, s katero podpisniki Evalda Flisarja pozivajo k odstopu s položaja predsednika slovenskega centra PEN. Očitajo mu "nedopustno, seksistično obnašanje", o čemer, kot so zapisali, priča članek, objavljen na spletni strani Radia Študent. Od Flisarja pričakujejo tudi javno opravičilo.

Wikipedija
Evald Flisar se še ni odzval na očitke.

Omenjeni članek je bil na spletni strani Radia Študent objavljen v četrtek. Iz korespondence, ki je bila objavljena, je razvidno, da je Flisar slovenski kritičarki med drugim napisal: "Ti si pa lepa in seksi in samozavestna, kar vse človek pričakuje od perspektivne intelektualke, kritičarke, avtorice in bogve kaj še vse."

Podpisniki peticije menijo, da si Flisar kot predsednik slovenskega centra PEN, dela mednarodnega združenja PEN, ki se v svoji ustanovni listini zavzema za odpravljanje rasnega, razrednega in narodnega sovraštva, ne bi smel dovoliti nikakršnega šovinizma - rasnega, razrednega ali spolnega. S tovrstnim delovanjem po njihovem prepričanju diskreditira celotno združenje PEN, katerega del je tudi ženski odbor Mira, ki si prizadeva za intenzivnejšo prisotnost žensk v javnem prostoru, povečanje njihovega ugleda in zastopanosti v različnih javnih institucijah.

Sprašujejo se, kako naj ženska z integriteto vstopa v javni prostor, če je pred tem zasebno, od najvišjega predstavnika te institucije, deležna spolnega poniževanja in kako lahko verjamejo, da se PEN res drži svojih načel, če njegov predsednik v službeni korespondenci sodelavke obravnava kot spolne objekte.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Gre za sistemski problem

Ob tem opozarjajo, da Flisarjev način komuniciranja ni osamljen primer in da je slovenski prostor, naj gre za vsakdanje življenje, institucije ali za univerzitetno okolje, prepreden s seksizmom. Večina se nanj največkrat ne odzove, saj gre za sistemski problem, njegovo izpostavljanje pa žrtvam velikokrat prinese več očitkov kot rešitev. Zato je po njihovem prepričanju toliko pomembneje, da primer, ki je postal javen, najostreje obsodijo in pokažejo ničelno toleranco do seksizma. "Šele ko bo ta postal resnično nedopusten za ljudi na položajih moči, bo mogoča tudi sprememba v družbi," so zapisali.

Med podpisniki peticije so tudi Manca G. Renko, Aljoša Harlamov in Katja Perat z AirBeletrine, Maca Jogan, Marta Verginella, Katarina Marinčič, Marko Marinčič, Miha Mazzini, Boris Vezjak, Suzana Tratnik, Mitja Čander, Gabriela Babnik, Luka Mesec, Orlando Uršič, Simon Kardum, Nataša Briški z Metine liste, Evropska ženska mreža in Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk.