V sporočilu za javnost so pojasnili, da je Marjan Podobnik kršil člene, ki govorijo o "obrekovanju najvidnejših predstavnikov SLS v medijih, nespoštovanju in kršenju sklepov najvišjih organov SLS in vplivu javnih nastopov članov na ugled stranke v javnosti".
Zameril se je vodstvu
Vodstvo stranke je o sklepu izvršilnega odbora že obvestilo tako Podobnika, kot tudi pristojni občinski odbor SLS. Kot na svoji spletni strani navaja tednik Reporter, mora namreč formalno postopek izključitve izpeljati občinski odbor, kjer je Podobnik član, to pa je v Velikih Laščah. Navajajo tudi, da se je Podobnik vodstveni strukturi SLS zameril zaradi javne kritike in pozivu za sklic izrednega kongresa, na katerem bi sam nastopil kot protikandidat Zidanšku.
Dogovarjanje z Janšo
SLS pa v sporočilu za javnost izpostavlja navedbe v današnjem Delu, da naj bi se Marjan Podobnik s predsednikom SDS Janezom Janšo v zakulisju usklajeval pred in po volitvah v kmetijsko-gozdarski zbornici (KGZS) ter ga prosil za pomoč pri prevzemu KGZS za povečanje možnosti zmage Demosa 2.0 na prihodnjih parlamentarnih volitvah.
V SLS pričakujejo, da bo Delo vsebino pogovorov razkrilo javnosti in posredovalo pristojnim organom v nadaljnjo preiskavo, in navajajo besede predsednika stranke Marka Zidanška: "Če navedbe v Delu držijo, sem zgrožen. To bi pomenilo absolutno izdajo slovenskega kmetijstva, ki je že tako ali tako v zelo zaskrbljujočem stanju."
"Kockanje z usodo kmetov"
Pri tem je Zidanšek opozoril, da mnoge kmetije propadajo, preveč kmetov v Sloveniji je na robu preživetja, stanovske reprezentativne organizacije pa imajo v pogovorih z vlado očitno premajhno pogajalsko moč, da bi dosegle izboljšanje stanja. "Kockanje z usodo več deset tisoč slovenskih kmetov je nesprejemljivo in sramotno," je sklenil predsednik SLS.
Marjan Podobnik je predsednik Slovenske narodne zveze pri SLS. Stranko je vodil od leta 1992 pa vse do neuspešne združitve stranke s SKD leta 2000.
Podobnik obžaluje takšno odločitev
Podobnik, ki se je danes v Novem mestu udeležil posveta Energetika kot razvojna priložnost slovenskega podeželja, ki so ga pripravili ob obisku saškega deželnega ministra za kmetijstvo in okolje Thomasa Schmidta v Sloveniji, je v odzivu povedal, da obžaluje, da se je večina prisotnih članov na četrtkovi seji izvršilnega odbora odločila za tak korak oz. za začetek postopka za njegovo izključitev.
Obžaluje tudi, da niso sprejeli niti njegove niti pobude članov, ki so na tej seji opozarjali, da je potrebno v demokratični državi ob ugotavljanju argumentov dati možnost, da predstavi svoje argumente in da se ubrani obtožb, tudi drugi strani.
Dodal je, da obžaluje, da vodstvo SLS nadaljuje z izključevanjem in "nevključevanjem" in da nasprotuje povezovanju s tistimi, ki želijo dobro stranki in Sloveniji. Ta namreč po njegovi oceni potrebuje močno SLS, Podobnik pa se tudi boji, da se njeno vodstvo ne zaveda, da je s četrtkovo potezo še dodatno zmanjšalo možnost za strankin vnovični vzpon.
Verjame v končno zmago modrosti
Podobnik na vprašanje, ali se bo po morebitni izključitvi iz SLS povezal s kakšno drugo politično opcijo, ni želel odgovoriti. Dejal je še, da verjame, da bo zmagala modrost in da bo v prihodnjih dneh prišlo do klavzure SLS, na katero bi povabili predsednike vseh njenih občinskih odborov in vse njene funkcionarje na različnih ravneh ter se pogovorili o strankini prihodnosti.