Vlada je 19. maja prekinila pogajanja s sindikati javnega sektorja glede novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Konec lanskega leta sta obe strani podpisali sporazum, da bo vlada postopno sproščala varčevalne ukrepe pri plačah do leta 2019.
Predmet pogajanj so bile številne pravice zaposlenih, od izplačevanja delovne uspešnosti do višine regresa, ter preostali omejevalni ukrepi, sprejeti za časa Janševe vlade. Ker pa obe strani nista našli skupnega interesa, se je vlada odločila prekiniti pogajanja, dokler ne bo sama pripravila novega zakona o uslužbencih in sistemu plač v javnem sektorju.
Sindikati se s tem niso strinjali, saj menijo, da jim je s tem vlada odvzela temeljno pravico, ki je bila s tripartitnim dialogom med vlado, sindikati in delodajalci ustanovljena v devetdesetih letih.
Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja: "Z enostranskim izstopom iz nedokončanih pogajanj je slovenska vlada zaposlenim v javnem sektorju vzela pravico do pogajanj o plačah, sindikatom pa mandat, da zastopamo interese delavk in delavcev."
Očitajo orbanizacijo
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj je spomnil, da je vlada lani s svojim podpisom zagotovila, da se bodo na letošnjih pogajanjih dogovorili o postopni odpravi še veljavnih varčevalnih ukrepov v prihodnjih treh letih. Prav to zagotovilo, da bo vsaj po desetih letih konec varčevanja, pa je pomembno prispevalo, da so kljub gospodarski rasti privolili v le delno odpravo varčevalnih ukrepov. »Z enostranskim izstopom iz nedokončanih pogajanj je vlada zaposlenim v javnem sektorju vzela pravico do pogajanj o plačah, sindikatom pa mandat, da zastopamo interese delavk in delavcev,« je opozoril Štrukelj. »Kdor zavrača pogajanja, zavrača socialni dialog. Kjer ni socialnega dialoga, je konflikt. Kdo koga sili v konflikt v tem trenutku v tej državi, je povsem očitno. Vlada sili zaposlene v konflikt, ker krši dogovore,« je poudaril. Že pred časom je vladi očital tudi orbanizacijo. Na Madžarskem so namreč sindikatom že omejili moč. Prav danes pa se bo naš predsednik vlade spet sestal z madžarskim premierjem Orbanom.
Grožnje z zaostrovanjem
Štrukelj pa je tudi napovedal, da pred konfliktom ne bodo bežali, saj si pravice do pogajanj ne pustijo vzeti in se bodo zanjo borili. »Če se vlada ne bo vrnila na pogajanja v okviru podpisanih in prevzetih obveznosti in z nami sklenila dogovora o postopni odpravi še veljavnih varčevalnih ukrepov, kot se je zavezala, ji bo čas do naslednjih volitev mineval ob stopnjevanih pritiskih, protestih, stavkah, zdaj enih, zdaj drugih, in na koncu vseh skupaj,« je napovedal.
Nazaj v plačni kaos
Včeraj se je na twitterju oglasil tudi nekdanji minister Virant, ki je uveljavil še vedno aktualni sistem. Že pred dnevi je napisal, da je sporazum s policisti tempirana javnofinančna bomba in največja napaka vlade do zdaj. Včeraj pa je napisal, da je opozarjal prav na to in da gremo počasi nazaj v plačni kaos.