"S Slovenijo smo dosegli pozitiven delovni odnos na vseh ravneh oblasti. Slovenska stran vztraja pri arbitraži, ki je za nas preteklost. Predlagal sem, da poskušamo dvostransko obravnavati problem na temelju mednarodnega prava, a pustimo naj mine nekaj časa," je dejal Kovač in pojasnil, da dvostranski pristop pomeni pogajanja o načinu reševanja problema. Ob tem ni izključil možnost mednarodnega sodišča. Kot je dodal, je imel nekaj pomembnih pogovorov in bo kmalu imel predlog za ministra Erjavca.
Ni treba hujskati javnosti
"Ali se Hrvati in Slovenci, ki živijo ob Piranskem zalivu, zbujajo z mislijo o tem, da ni urejene morske meje? Ne. Ljudje normalno živijo, ladje pridejo in izplujejo (...) Ni treba hujskati javnosti, da je stanje grozno, ker se nismo dogovorili o meji na morju. V prvi vrsti potrebujemo modus vivendi," je odgovoril na vprašanje, kako misli, da bodo dvostransko rešili spor, ki ga niso uspeli 20 let.
Znova je izpostavil primer Nizozemske in Nemčije, ki sta po nekaj stoletjih našli rešitev za zaliv Dollart, ne da bi uredili vprašanje meje. "S pogodbami so uredili način upravljanja z zalivom," je pojasnil.
Politična odgovornost za škandal glede arbitraže je jasna, zato se je Hrvaška tudi odločila, da mora izstopiti iz postopka, je ponovil Kovač. Ni pa odgovoril na vprašanje, ali Hrvaška zaupa Sloveniji kot partnerki.
O žični ograji
Na vprašanje, kako misli Hrvaška urediti vprašanje slovenske žične ograje, ki gre po trditvah Zagreba delno čez hrvaško ozemlje, je spomnil, da je Slovenija jasno povedala, da ograja nikakor ne prejudicira državne meje.
"Slovenija je žico postavila, od nje je tudi odvisno, ali bo in kdaj bo to žico tudi odstranila," je povedal v pogovoru, ki je večinoma posvečen odnosom Hrvaške in Srbije ter drugim hrvaškim zunanjepolitičnim vprašanjem.