Preden smo se po različnih trgovinah podali v lov za jagodami, smo nutricistko Mojco Cepuš prosili, naj nam pove, zakaj se nam jagode izplača jesti. »Jagode so odlično sadje za hujšanje, saj vsebujejo izjemno malo energije in veliko vode, nekaj malega vlaknin in zelo veliko vitamina C. Sto gramov jagod ga vsebuje skoraj toliko, kot znaša naša dnevna potreba po tem vitaminu. Od mineralov izstopa mangan, mineral, ki deluje kot antioksidant in v našem telesu sodeluje pri presnovi ogljikovih hidratov in beljakovin ter skrbi za zdravje kosti, zob in hrustanca,« odgovarja in ob tem poudari, da se jagode izven sezone nikakor ne morejo primerjati s tistimi, ki dozorijo na našem vrtu. »Edino, kar je tem jagodam skupnega, je barva, sicer pa se razlikujejo tako po okusu in vonju kot tudi po hranilih,« razkriva.
Ob nakupu trgovinskih jagod je dobro upoštevati naslednje: čim bližje poreklo in bio certifikat.
Ves čas na seznamu najbolj škropljenih živil
Cepuševa opozarja, da so jagode, žal, ves čas na seznamu najbolj škropljenih živil. Zato svetuje, da vsako kupljeno jagodo obvezno temeljito operemo pod tekočo vodo. »Tako se bomo izognili vsaj nekemu deležu zdravju škodljivih snovi,« je prepričana. »Boljša izbira so seveda jagode z bio certifikatom, pesticidom pa se lahko v popolnosti izognemo le tako, da jemo domače jagode. V osnovi velja tudi, da je boljša jagoda tista, ki je prepotovala manj kilometrov, da je prišla do nas. To pomeni, da je zorela na zemlji in iz nje črpala hranila.« Ob nakupu trgovinskih jagod je torej dobro upoštevati naslednje: čim bližje poreklo in bio certifikat. Z mislijo na to smo se odpravili po nakupih.
Katere so najslajše?
Jagode smo poiskali v trgovinah Spar, Mercator in Hofer. Med vsemi smo našli kar precej jagodnih podobnosti. Vse jagode so na primer oddajale prijeten vonj, imele lepo rdečo barvo in bile so uvožene iz Španije. Samo v Sparu smo bili glede porekla nekoliko zmedeni, saj je na etiketi s ceno jagod pisalo poreklo Hrvaška, medtem ko smo šele ob podrobnem ogledu pakiranja ugotovili, da gre ravno tako za jagode iz Španije. Domov smo torej prinesli tri pakete jagod z istim poreklom, a iz različnih trgovin. Po temeljitem spiranju pod vodo je napočil čas za pokušnjo. Iskali smo namreč najslajše jagode, ki jih lahko ta hip kupimo v trgovinah.
Moramo priznati, da nad ugotovitvami nismo bili ravno presenečeni. Po okusu so si bile jagode med sabo precej podobne, bolj vodene kot pa sladke. Morda so za malenkost izstopale le Sparove jagode, ki so se nam zdele nekoliko slajše, zato smo jih na podlagi našega preizkusa okronali za najslajše aprilske trgovinske jagode. A naj ob tem priznamo, da smo večje razlike kot v okusu zaznali v njihovi ceni.
Cene jagod se razlikujejo tudi za več kot 100 %!
Če bi kupljene jagode iz različnih trgovin združili v eno posodico in jih rahlo premešali, zelo verjetno med njimi ne bi zaznali razlike v okusu. Se pa zato, ponekod kar za sto odstotkov, razlikuje njihova cena. V Mercatorju smo za 500-gramsko pakiranje plačali 1,18 evra, v Sparu ravno tako za 500-gramsko pakiranje 1,39 evra (akcijska cena), v Hoferju pa smo za 450 g jagod Premium odšteli kar 2,49 evra. Čeprav smo v vseh trgovinah iskali tudi bio jagode, jih žal nismo našli nikjer. Aprilske jagode so torej večinoma še vedno precej vodene, z malo več sladkosti so nas presenetile zgolj tiste, ki smo jih kupili v Sparu. Nasploh pa je okus med njimi tako podoben, da se lahko pri svoji odločitvi mirno oprete kar na njihovo ceno. Razen v primeru, ko v trgovini najdete jagode z bio certifikatom. Takrat raje izberite te.