Gospodarska rast se bo po njenih ocenah letos in prihodnje leto nekoliko upočasnila. Letos naj bi dosegla 1,9 odstotka, na srednji rok pa ostala malo nad dvema odstotkoma, so zapisali v agenciji.
Slovensko bonitetno oceno podpira gospodarstvo z relativno visoko dodatno vrednostjo, ki ustvarja visok prihodek na prebivalca, in članstvo v EU in območju evra, so na svoji spletni strani zapisali pri Fitchu.
Zaviralca: visoka zadolženost in slab bančni sektor
Boljšo oceno dolgoročnega dolga Slovenije pa zavirata visoka zadolženost države in krhek bančni sektor. Pozitivni obeti odražajo Fitchevo oceno, da bo fiskalna disciplina omogočila znižanje zadolženosti. Zaradi ukrepov države se je izboljšala tudi odpornost bančnega sistema na pretrese.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Upadel javnofinančni primankljaj
Javnofinančni primanjkljaj, kot so izpostavili, s 4,9 odstotka iz 2014 lani upadel na 2,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Fitch pričakuje, da bo primanjkljaj letos upadel na 2,5 odstotka BDP, prihodnje leto pa na 2,2 odstotka BDP, predvsem na račun boljših gospodarskih razmer.
Javni dolg je lani dosegel 82,7 odstotka BDP, potem ko je bil leta 2014 pri 80,8 odstotka, letos pa naj bi upadel na 80,1 odstotka, do leta 2022 pa na 72,9 odstotka. Napovedi so narejene ob upoštevanju predpostavke o dvoodstotni gospodarski rasti in postopnem okrevanju inflacije. Privatizacija bi zmanjševanje dolga lahko pospešila.
Fitch za letos pričakuje stabilizacijo kreditiranja zasebnega sektorja, v prihodnjem letu pa rast. Gospodarsko rast, ki je lani dosegla 2,9 odstotka BDP, podpirata zunanje povpraševanje in rast potrošnje, ki je večja predvsem zaradi nižje stopnje brezposelnosti in nizke stopnje inflacije.
Obeti tako ostajajo pozitivni, Fitch pa trenutno ne pričakuje dogodkov, ki bi lahko vodili v poslabšanje obetov. Vendar pa opozarjajo, da bi neuspešnost države pri zmanjšanju dolga, šibkejša gospodarska rast ali vztrajna deflacija lahko vodile v poslabšanje ocene.