Slovenija

Erjavec se bo udeležil obravnave, Hrvaška bojkotira arbitražo

STA
14. 3. 2016, 13.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Arbitražno sodišče, ki naj bi določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, je za četrtek, 17. marca, razpisalo ustno obravnavo. Obravnava bo potekala en dan in za zaprtimi vrati. Medtem je slovenski zunanji minister Karl Erjavec napovedal, da se bo udeležil obravnave, obžaluje pa bojkot Hrvaške.

STA
Erjavec je že v prvem stavku očitke iz interpelacije zavrnil kot "prazne in brez vsebine".

"Kar se tiče bojkota Hrvaške, to nič ne pomeni. Vemo, da arbitražni postopek lahko teče tudi brez navzočnosti ene od strank. Takšni primeri so poznani, to ni nič nenavadnega. Samo obžalujem, da Hrvaška vztraja pri svojem stališču," je povedal minister Erjavec, ki pričakuje, da bo arbitražno sodišče nadaljevalo delo do izdaje končne arbitražne odločbe.

Slovenija po njegovih besedah nima načrta B, njen načrt A je arbitraža in pričakuje, da bo prinesla rešitev. 

Hrvaški zunanji minister bo obiskal Slovenijo 22. marca

Hrvaška se ne bo udeležila ustne obravnave na arbitražnem sodišču v četrtek v Haagu, je danes v Bruslju povedal hrvaški zunanji minister Miro Kovač. Ob tem je sporočil, da bo 22. marca obiskal Slovenijo. Izrazil je še prepričanje, da bosta države zagotovo našli rešitev na podlagi mednarodnega prava in dvostranskih pogajanj.

Stališče Hrvaške je poznano, Hrvaška je izstopila iz arbitražnega postopka, tako da za nas to ni več relevantno, je poudaril Kovač v odzivu na novico, da bo ustna obravnava na arbitražnem sodišču v četrtek.

Na vprašanje, ali torej Hrvaška v Haag ne bo poslala nikogar, je minister odgovoril: "Ne."

Vodja hrvaške diplomacije je ob tem napovedal, da bo kmalu obiskal Slovenijo, kjer se bo o tem vprašanju pogovoril s kolegom Karlom Erjavcem in verjetno tudi s predsednikom republike Borutom Pahorjem.

STA
Hrvaška zahteva mejo po sredini Piranskega zaliva, Slovenija razglaša suverenost nad celotnim zalivom.

Arbitražno sodišče je 2. decembra lani napovedalo, da bo v marcu opravilo dodatno zaslišanje Slovenije in Hrvaške, na katerem naj bi obe državi pojasnili svoje poglede na dogodke lani poleti, ko so bili objavljeni prisluhi pogovorov med slovenskim arbitrom Jernejem Sekolcem in slovensko agentko Simono Drenik. Oba sta potem odstopila, Hrvaška pa je napovedala enostranski izstop iz arbitražnega procesa.

Sodišče je decembra obe državi tudi pozvalo, naj mu posredujeta še svoja pisna stališča, in sicer je imela Hrvaška rok za to do 15. januarja, Slovenija pa do 26. februarja. Iz Zagreba so sporočili, da z arbitražnim sodiščem ne sodelujejo več, zato tudi niso pošiljali nobenih dodatnih pojasnil v Haag. Slovenija pa naj bi zahteve sodišča izpolnila.

Ker je celoten arbitražni postopek tajne narave, bo za zaprtimi vrati potekala tudi četrtkova ustna obravnava. Vsaka država bo imela pol dneva za predstavitev svojih stališč. Prva bo dopoldne na vrsti Hrvaška, popoldne pa Slovenija. Na koncu bo Stalno arbitražno sodišče objavilo povzetek stališč, še piše v današnjem sporočilu za javnost.