Paroh Peran Bošković včeraj na predobravnavnem naroku ni priznal očitka zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in odtujitve sredstev za gradnjo kulturno-pastoralnega centra v Ljubljani. Bošković je SPC zastopal do aprila 2012.
Obtoženi paroh Peran Boškovičje na sodišču izjavil: "Ne priznavam krivde."
Na naroku tožilstvu še ni uspelo predstaviti obtožnice. Znano je, da SPC, ljubljanska cerkvena občina, pred dobrimi tremi leti v kazenski ovadbi paroha Boškovića bremenila odtujitve dela sredstev, zbranih za gradnjo župnijskega doma ob pravoslavni cerkvi v Ljubljani. Del donacij, ki jih je SPC prejela za začetek gradnje kulturno-pastoralnega centra za vernike, naj bi si prisvojil. A vrh SPC je nato novembra 2013 umaknil kazensko ovadbo, ker naj zanjo ne bi bilo nikakršne podlage. Bošković pa je po vloženi ovadbi v javnosti zavrnil vse očitke in pojasnil, da je v hišo vložil 120.000 evrov lastnega denarja in najel 150.000 evrov kredita.
UMIK KAZENSKE OVADBE
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Kljub umiku kazenske ovadbe s strani vrha SPC so organi pregona nadaljevali delo in lani vložili obtožnico. Tožilstvo trdi, da je Bošković z računov SPC plačeval lastne stroške in stroške družinskih članov, kot so naročnina za časopise, dopolnilno zdravstveno zavarovanje, položnice za internet in mobilni telefon, obroki finančnega lizinga za avto … Menda se je tega nabralo za okoli 70 tisoč evrov. Med drugim naj bi odredil v izplačilo dva računa družbi Empora Nova v skupni vrednosti 20.216 evrov, družbi Hum 2000 pa v vrednosti 10.195 evrov. A po mnenju tožilstva so bili računi lažni, saj družbi pri gradnji nista opravili nobenih del. Poleg tega naj bi se nekaj materiala, kot sta keramika in parket, namenjen gradnji SPC, znašlo v Boškovićevi hiši.
SPC je kulturno-pastoralni center ob cerkvi sv. Cirila in Metoda na Prešernovi cesti v Ljubljani začela graditi junija 2008. Pol milijona evrov za gradnjo je prispevala država.
IZLOČITEV SODNICE IN PREDSEDNIKA SODIŠČA
Sodnica je včeraj uvodoma dejala, da je že pred začetkom naroka predlagala svojo izločitev, saj je sodelovala pri sklepu za uvedbo sodne preiskave. Vendar jo je predsednik okrožnega sodišča Marjan Pogačnik zavrnil, rekoč, da tovrstni razlog ni podan po sodni praksi in tudi ne po teoriji. Z zahtevo po izločitvi sodnice je včeraj prišel na dan tudi zagovornik paroha, odvetnik Milan Krstić. Poleg izločitve sodnice je predlagal še izločitev Pogačnika, v obeh primerih zaradi dvoma o njuni nepristranskosti. Pri tem je dodal, naj o obeh predlogih odloči predsednik višjega sodišča. Tako obramba kot tožilstvo pa sta predlagala, naj na glavni obravnavi zaslišijo nekatere priče, med njimi zastopnika Srbske pravoslavne cerkve – cerkvene občine Ljubljana Aleksandra Obradovića in paroha v Celju Milana Dudukovića.
11. februarja se bo narok za paroha nadaljeval, če ne bo ugodeno zahtevi po izločitvi sodnice.
TOŽILTVO NAJ NEMUDOMA UMAKNE OBTOŽBO
Na naroku je bi prisoten tudi zastopnik SPC, ljubljanske cerkvene občine. Ta je dejal, da sta cerkvena sinoda SPC kot najvišje cerkveno telo in zagrebško-ljubljanski metropolit ugotovila, da nista bila oškodovana zaradi ravnanj Boškovića. Zato tudi ne priglašata premoženjskopravnega zahtevka. Hkrati tožilstvo pozivata, naj obtožbo nemudoma umakne. Tožilec je po naroku izjavil, da pri obtožbah vztraja, saj gre za uradno pregonljiva kazniva dejanja.