Slovenija

Zlomila se je enotnost koalicije

Luka Tetičkovič
29. 1. 2016, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Poslanska skupina Stranke modernega centra (SMC) je napovedala podporo zakonu o gospodarjenju z gozdovi, a šele po tem, ko se je na njem zlomila enotnost koalicije.

STA
Koroška poslanca stranke SMC Ivan Škodnik in Danilo Anton Ranc.

SMC je na sredinem srečanju med ožjim vodstvom SMC in predsednikom stranke Mirom Cerarjem sklenila, da podpre zakon o gospodarjenju z gozdovi. Sicer še vedno menijo, da bi nad podjetjem za upravljanje gozdov moral bdeti Slovenski državni holding, in ne vlada. Pod grožnjo »nenaravne koalicije«, kot je enotnost strank SDS in SD glede tega vprašanja opredelil Cerar, je njegova stranka klonila. Stranka SD je dosegla svoje, nastajajoče gospodarsko podjetje Slovenski državni gozdovi (SDG), d. o. o., bo sodilo pod pristojnost vlade, in ne SDH. SMC je tako ostala brez svojega parkirišča, kamor bi lahko odlagala svoje kadre. Do česar bi lahko prišlo, če bi upravljanje SDG prišlo pod SDH.

Nenaravna koalicija tudi med SMC in NSi

Največja parlamentarna stranka je zakonski proceduri z dopolnilom skušala to določilo kljub temu uresničiti, vendar je njihov predlog podprla le opozicijska NSi. Koalicijski stranki SD in Desus sta s pomočjo opozicijskih SDS in ZL predlog na drugi obravnavi zakona na matičnem odboru preglasovali. Tako je obveljalo določilo, da bo nad novim gozdnim podjetjem bdela vlada. To je povzročilo tudi nekaj trenj v koaliciji, poslanci SMC pa so se o podpori odločili šele na sredinem srečanju s predsednikom SMC in premierjem Cerarjem. Ali bodo enotni pri glasovanju v državnem zboru, v času pisanja članka še ni bilo povsem jasno.

SD so dosegli svoje, SMC ostala z dolgim nosom. Vsaj pet poslancev bi po naših informacijah iz SMC prestopilo v SD, če bi te vrgli iz koalicije. 

So interese SMC izdali njihovi poslanci?

Med parlamentarno debato pa je poslanec Danilo Anton Ranc (SMC) poudaril, da »ponovno podpira zelo dober projekt in zakon, ki sta ga pripravili ministrstvi za kmetijstvo in gospodarstvo«. Kot smo poročali v začetku tedna, sta ravno Ranc in njegov strankarski kolega Ivan Škodnik na matičnem odboru podpirala SD-jev predlog Socialnih demokratov. Po premoru, ko je sledilo glasovanje, pa sta svoje mnenje spremenila in glasovala v prid SMC, torej proti.

Tako Ranc kot Škodnik sta sicer iz Koroške. Pri tem je predvsem prvi na odboru zagovarjal stališče, da bi moral biti sedež SDG v tej regiji, da se bo tako omogočil njihov razvoj. Ranc je bil pred funkcijo poslanca direktor Lesne Tip, ki se ukvarja s proizvodnjo ivernih plošč, pri vprašanju ali SDH ali vlada pa zastopa stališče Socialnih demokratov. »Ko se podjetje vzpostavlja iz nič, je potrebno tudi dobro sodelovanje z ministrstvi. Razmišljam v smeri, da je SDH predvsem institucija za upravljanje portfeljskih naložb, ne vidim pa razloga, zakaj podjetje pod SDH ne bi prešlo kasneje,« je Ranc pojasnil za Svet24.

»Razumljivo«, če poslanci glasujejo »drugače«

V sredo so se na srečanju s Cerarjem pogovarjali tudi o tem, da je "v danih okoliščinah znotraj SMC razumljivo, če bo kdo od poslancev glasoval drugače". A ne predvidevajo, da bi teh glasov bilo toliko, da bi bistveno spremenili prevladujočo večino poslanske skupine, je  pojasnila Simona Kustec Lipicer, vodja poslanske skupine SMC.