Slovenija

Kdo podpira ustanovitev nacionalne garde?

STA
20. 1. 2016, 17.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Predlog SDS o ustanovitvi nacionalne garde med strankami doživlja mešane odzive. Za zdaj idejo podpirajo le v NSi, v ZL ji strogo nasprotujejo, v SMC pa menijo, da je sedanja ureditev primerna. Tudi ministrica za obrambo Andreja Katič je dejala, da imamo že zdaj podobno obliko enote.

Arhiv Svet24

Katičeva je spomnila, da že poznamo prostovoljno pogodbeno rezervo, ki že pomaga Slovenski vojski (SV) pri delu. Če bi imeli dovolj sredstev na razpolago, da nagradimo vse te pripadnike in jih primerno usposabljamo, bi lahko po njenem mnenju tudi opravljali vse te naloge, ki jih predvideva predlog SDS. Je pa po besedah ministrice dobrodošla vsaka razprava o izboljšanju položaja zaposlenih v SV. Nadaljnji razvoj vojske pa bo določal predlog sprememb zakona o obrambi, ki ga bodo dali po napovedih ministrice v postopek v prihodnjih mesecih.

Da vsako spreminjanje na obrambno-varnostnem področju terja tehten premislek in širši pogled na celotno situacijo, tako na državni kot evropski ravni, pa je danes ocenil poslanec SMC Marjan Dolinšek. Spomnil je, da imamo zdaj stalno sestavo in pogodbeno rezervo pa tudi vojaško strateško rezervo, ki v primeru izrednih razmer predvideva vpoklic do 25.000 pripadnikov. Zato za zdaj v SMC ne vidijo nobene potrebe po kakršnem koli spreminjanju.

Združena levica o "kombinaciji vojaškega dilentantstva in skrajnega nacionalizma"

"Predlog o ustanovitvi paravojske, imenovane nacionalna garda, je kombinacija vojaškega dilentantstva in skrajnega nacionalizma," pa so zapisali v ZL. Slovenija namreč ni vojaško ogrožena, prav tako pa ni ogrožena varnost državljanov, so poudarili. Tudi oni so spomnili na možnost oblikovanja vojaške strateške rezerve.

Po njihovem mnenju je predlog tudi "logično nadaljevanje desničarske politike ustvarjanja strahu in izrednih razmer ter širjenju nestrpnosti v državi", a na srečo tudi neizvedljiv, saj ima SV že prostovoljno rezervo. Če pa bi do njene ustanovitve kljub vsemu prišlo, pa v ZL menijo, da to ne bi bila nikakršna nacionalna garda, "ampak desničarska paravojska, sestavljena iz nekaj sto članov in simpatizerjev SDS, NSi in različnih skrajnodesničarskih skupin".

Vsak predlog, ki gre v smislu kadrovske okrepitve SV, je po besedah vodje poslanske skupine NSi Mateja Tonina dober. Po njegovih besedah se prah okoli tega predloga dviguje zaradi samega poimenovanja predlagane oblike kadrovske izpolnitve, a kot je dejal Tonin, gre dejansko za rezervno sestavo. V njo pa se lahko vključijo prostovoljci, zato ne vidi težav. Bistvena je namreč vsebina, in ta gre v smeri zagotavljanja večjega števila pripadnikov SV, "in to je tisto, kar danes potrebujemo," je ocenil Tonin.

Verjame pa, da ima SV težave s kadri, zato je treba včasih rešitve iskati tudi zavoljo izpolnjevanja standardov znotraj Nata. Obrambni resor je namreč v zadnjih letih doživel izjemno varčevanje in zdaj "hibernira" in bo potrebnih veliko sredstev, da se ga spet dvigne na višjo raven, je še opozoril Tonin.