Slovenija

V Nemčiji so mesta krepko zadolžena

T.C.
27. 12. 2015, 10.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Nemško gospodarstvo deluje dobro, na zvezni ravni države pobere toliko davkov, da se država ne rabi zadolževati, a enako ne velja za velika mesta v največjem gospodarstvu EU. Skupni dolg 72 mest z več kot 100.000 prebivalci je lani namreč zrasel za 3,2 odstotka na 82,8 milijarde evrov.

Deutsche Bundesbank
Tako zelo oboževana Clara Schumman.

Kot so še ocenili v družbi, ki v izračunu ni upoštevala mestnih zveznih dežel Berlin, Hamburg in Bremen, se je zadolženost povečala bolj kot v predhodnem letu kljub večjim davčnim prilivom, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Najbolj naj bi bila zadolžena mesta v zahodnih zveznih deželah Porenje-Pfalška in Severno Porenje-Vestfalija, ki sta najbolj naseljeni od 16 zveznih dežel. Dolg na prebivalca v štirih večjih mestih prve je lani tako dosegel 7063 evrov, v 28 večjih mestih druge pa 5081 evrov.

V bavarskih štirih večjih mestih je dolg na prebivalca po drugi strani dosegel 3470 evrov, v Spodnji Saški pa je vsak prebivalec v šestih mestih z več kot 100.000 prebivalci dolgoval skromnih 2206 evrov.

Na nehvaležnem prvem mestu zadolženih mest se je znašlo mesto Saarbrucken v Posarju, kjer je bil lani vsak prebivalec dolžan 11.568 evrov. Najmanj zadolženi so bili prebivalci v Braunschweigu v Spodnji Saški - dolg mesta na prebivalca je znašal 452 evrov.

Ob tem so v Ernst&Young opozorili, da mesta v prihodnosti čakajo večje obremenitve, v letošnjih številkah naj bi se tako poznal davek velikega števila beguncev.

Mesta si zaenkrat denar sposojajo še po rekordno nizkih obrestnih merah, a "to se bo spremenilo, ko se bodo obrestne mere začele ponovno zviševati," je dodal analitik družbe Bernhard Lorentz.

arhiv
Avstrijsko-nemška meja.