Slovenija

Cerar ni podlegel pritiskom

STA
19. 10. 2015, 13.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Vlada pri zamenjavah v vrhu DUTB po besedah premiera Mira Cerarja ni podlegla nobenim lobističnim pritiskom in pritiskom interesnih skupin. "Vlada je z razrešitvijo Larsa Nyberga in odpoklicem Torbjörna Manssona uveljavila zakonitost," je dejal danes v DZ v odgovoru na poslansko vprašanje Jerneja Vrtovca (NSi).

STA

Vrtovca je zanimalo, katere zakone je kršil upravni odbor Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), glede na to, da je vlada ob razrešitvi dveh članov uprave navedla, da sta delovala nezakonito. Zanimalo ga je tudi, zakaj vlada ni razrešila vseh članov upravnega odbora.

V obeh primerih so po Cerarjevih besedah upoštevali njun položaj, njuna ravnanja in izkazane dokumente, dokaze, ki so bili podlaga za takšno odločitev. Glede ostalih članov pa ni bilo izkazanih nobenih dokazov, da bi bilo storjeno kaj neposredno narobe, kakšna velika ali podobna kršitev, je povedal Cerar v odgovoru na poslansko vprašanje ob začetku redne oktobrske seje DZ.

Predsednika upravnega odbora DUTB Nyberga je vlada razrešila zaradi kršitve dolžnosti članov upravnega odbora in pri tem ravnala v skladu z zakonom o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank. "Glavnega izvršnega direktorja Manssona pa smo odpoklicali zaradi izgube zaupanja vanj, pri čemer smo ravnali v vlogi skupščine DUTB," je povzel.

Glede Manssonovega odpoklica je povedal, da so poleg izgube zaupanja tudi pri njem kot članu upravnega odbora obstajali elementi nespoštovanja sklepov in aktov vlade.

Nyberg je kršil dolžnost člana upravnega odbora, ker ni zagotovil uskladitve prejemkov vseh članov z veljavno politiko prejemkov DUTB. Tik pred sprejemom nove, ki je bila že objavljena kot predlog, je podpisal aneks k pogodbi o zaposlitvi z Manssonom."Ta aneks je pretežno in v glavnem za nazaj zvišal fiksni del njegovega prejemka za 80 odstotkov. Gre za 36.900 evrov bruto mesečno," je spomnil.

Poleg tega mu je Nyberg omogočil izplačilo tega prejemka za vnaprej, kar pa je v nasprotju ne samo s politiko prejemkov kot velja, ampak tudi za splošni pravili nagrajevanja, je dodal. Glede Manssonovega odpoklica pa je povedal, da so poleg izgube zaupanja tudi pri njem kot članu upravnega odbora obstajali elementi nespoštovanja sklepov in aktov vlade.

"S temi razrešitvami smo odstranili tisto, kar je bilo negativnega, in omogočili, da DUTB normalno deluje naprej," je še izpostavil Cerar, to pa je Vrtovca precej začudilo, saj je minister za finance Dušan Mramor delo DUTB sicer ocenil za dobro. A Cerar mu je odgovoril: "Če nekdo krši vsa pravila pri plačnem sistemu oz. sistemu nagrajevanja, potem pa stori nekaj dobrega na drugem koncu, to ne pomeni, da bo ta človek zato lahko delal."

Vlada si po zagotovilih Cerarja prizadeva onemogočati sistemsko korupcijo

Vlada si na več načinov prizadeva onemogočati sistemsko korupcijo, je na seji DZ poudaril predsednik vlade Miro Cerar. V odgovoru na poslansko vprašanje nepovezanega poslanca Bojana Dobovška je premier tudi zavrnil namige o kadrovanju po političnih kriterijih v državni in javni upravi. 

Dobovšek je v poslanskem vprašanju na današnji seji DZ izpostavil, da je od vlade pričakoval več dela na področju preprečevanja sistemske korupcije. Zanimalo ga je, katere ukrepe je vlada sprejela za odpravo neformalnih mrež.

Cerar je v odgovoru poudaril, da si vlada prizadeva onemogočati sistemsko korupcijo, bi pa ji pri tem po njegovih besedah prišla prav tudi pomoč strokovnjakov, kakršen je Dobovšek.

On tem je premier zavrnil namigovanja, da naj bi se v državni ali javni upravi imenovanja vršila po političnih kriterijih. Vlada si nadvse prizadeva, da pri kadrovanju upošteva strokovne reference, je zatrdil.

Med konkretnimi ukrepi vlade za preprečevanje sistemske korupcije je Cerar naštel pripravo predloga zakona v zvezi z revizijo Teš 6, ukrepe v zvezi z bančno luknjo, aktivnosti glede javnega naročanja v zdravstvu in ukrepe v zvezi z omejevanjem korupcijskih tveganj v javni upravi.

Prav tako je vlada po njegovih besedah v zakonodajni postopek vložila predlog zakona o sistemskih preiskavah projektov državnega pomena. Z njim bi se lahko v razmeroma kratkem času izvedla preiskava vsakega večjega projekta, pri katerem bi se porodil dvom o njegovi pravilnosti in gospodarnosti.

Izpostavil je tudi delovanje medresorske delovne skupine, ki se ukvarja s pomanjkljivostmi oz. potrebnimi spremembami aktualnega zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Tudi policija se še naprej prednostno ukvarja z gospodarsko kriminaliteto, je naštel Cerar.

Dobovšek z odgovorom ni bil povsem zadovoljen. V nadaljevanju je med drugim omenil, da naj bi bila dva od članov vodstva slabe banke, ki ostajata na položajih, v konfliktu interesov. O Dobovškovem predlogu, naj DZ o njegovem poslanskem vprašanju opravi splošno razpravo, bodo poslanke in poslanci odločali v sredo.