Slovenija

Pristojne pozivajo k izplačilu vseh nadur

STA
19. 10. 2015, 12.58
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

V sindikatu zdravstva in socialnega skrbstva opozarjajo, da v socialnih zavodih še vedno niso začeli zaposlenim poplačevati viškov ur. V veliki večini zavodov niti ne kažejo pripravljenosti za reševanje nastale situacije. Če do konca leta vse neizplačane ure ne bodo poplačane, v sindikatu napovedujejo aktivno vlaganje individualnih zahtevkov.

Arhiv Svet24

Sindikat zdravstva in socialnega skrbstva Slovenije v današnjem sporočilu za javnost ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kot ustanovitelja socialnih zavodov ter Skupnost socialnih zavodov poziva, naj v okviru svojih pristojnosti zagotovijo spoštovanje pravic zaposlenih v socialnih zavodih iz delovnega razmerja.

Opozarjajo na nerešeno problematiko izplačila viškov ur iz naslova neenakomerno razporejenega delovnega časa po koncu referenčnega obdobja. Opozarjajo, da iz sodbe vrhovnega sodišča izhaja nedvoumna obveznost delodajalca, da zaposlenemu za ure po preteku referenčnega obdobja šestih mesecev izplača tudi dodatek za nadurno delo v višini 30 odstotkov.

Poudarjajo, da so že poleti - z željo po mirni rešitvi te problematike - pozvali k dogovorom med hišnimi sindikati in vodstvi socialnih zavodov. Zavzemali so se, da bi se v dogovoru opredelilo možnost izplačila teh viškov ur ali alternativno kako bi zaposleni te viške ur lahko pokoristili do konca letošnjega leta. Poudarjajo, da bi se s tem dogovorom delodajalci izognili dodatnim stroškom, ki bodo zagotovo nastali, če bodo zaposleni začeli vlagati individualne zahtevke.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Zavzemali so se, da bi se v dogovoru opredelilo možnost izplačila teh viškov ur ali alternativno kako bi zaposleni te viške ur lahko pokoristili do konca letošnjega leta. 

A kot ugotavljajo v sindikatu zdravstva in socialnega skrbstva, poročila sindikalnih predstavnikov v posameznih zavodih kažejo, da je situacija na terenu še vedno nerešena. "Zelo redki zavodi so pristopili k poplačilu oz. koriščenju presežnih ur, velika večina pa ne kaže nikakršne pripravljenosti k resnemu pristopu za reševanje nastale situacije," so poudarili.

Zbrani podatki o neizplačanih urah pa po pisanju sindikata kažejo na že znan problem kadrovske podhranjenosti na področju socialnega varstva in zato nedvoumno krepijo sindikalne zahteve po dodatnem zaposlovanju oz. ukinitvi prepovedi zaposlovanja v javnem sektorju".

Kot poudarjajo v sindikatu, se zavedajo, da je finančna, zlasti pa kadrovska situacija v socialnih zavodih težka, a to ne sme biti razlog za neizpolnjevanje nastalih obveznosti do zaposlenih.

V minulih tednih pa sta dva sindikata s področja zdravstva zamrznila napoved zaostrovanj, potem ko sta z resorno ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc dosegla premik glede standardov in normativov za področje zdravstvene nege in babištva ter zdravništva. Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije in zdravniški sindikat Fides sta zaradi namreč nesprejetja standardov in normativov pred tem napovedovala tudi stavko.