Slovenija

Gasilci delajo prostor v svojem skladišču

Gabrijel Toplak
16. 10. 2015, 17.15
Posodobljeno: 31. 3. 2024, 20.40
Deli članek:

Na sedežu Javnega zavoda za zaščitno in požarno reševanje Maribor bo v torek javna dražba rabljenih osnovnih sredstev po sistemu videno-kupljeno. Izklicne vrednosti izdelkov, ki zasedajo prostor v skladišču, se gibljejo od dveh do desetih evrov, vozila pa so nekoliko dražja.

Gabrijel Toplak

Če kdo misli, da je Javni zavod za zaščitno in požarno reševanje (JZPR) Maribor oziroma poklicna gasilska enota na Cesti proletarskih brigad 21 zgolj ustanova, v kateri so zaposleni usposobljeni, da v primeru nesreč gasijo požare, se potapljajo ali kako drugače pomagajo oziroma rešujejo ljudi in njihova premoženja, se sicer ne moti, vendar mu je v celoti težko pritrditi. Da je res tako, se bo lahko prepričal že prihodnji torek, 20. septembra, ko bodo mariborski poklicni gasilci od 9. ure precej tržno naravnani. Na sedežu zavoda bodo namreč pripravili javno dražbo in prodajali rabljeno »gasilsko« opremo.

Gabrijel Toplak

DRAŽBA ODPRTEGA TIPA

Vršilec dolžnosti direktorja Aleš Ciringer, ki mu »vedejevstvo« pri gasilcih poteče ob koncu letošnjega leta, je za Svet24 povedal, da se bodo na javni dražbi mariborskih gasilcev med drugim znašli vrtalniki, žage, škarje, rezalnik za keramične ploščice, starejši reflektorji, dvižna blazina, radiatorji, črpalke, ročne svetilke, lestve, verige in dvigalke za avto, ki so jih nekoč uporabljali na intervencijah, zdaj pa niso več združljive z zdajšnjo novejšo opremo. Na prodaj bodo tudi pisarniško pohištvo, različna računalniška oprema, mobilni telefoni in celo gospodinjski aparati, saj so prostore in opremo v zadnjih letih skoraj povsem prenovili oziroma nadomestili z novo. »Gre za opremo, ki je po večini dotrajana, poškodovana ali je ne potrebujemo več. Izklicne vrednosti dražbenih predmetov se gibljejo med enim in desetimi evri,« pravi v. d. direktorja mariborskih poklicnih gasilcev.

Gabrijel Toplak

CENE SIMBOLIČNE

»Dražba bo odprtega tipa, transparentna, s ciljem, da prodamo stare stvari iz javnega zavoda. Gre za tiste stvari, ki nam po nepotrebnem zasedajo prostor v kletnem skladišču, nekatere od njih so še vedno v dobrem stanju oziroma uporabne,« je pojasnil Ciringer. Dodal je, da bo dražba potekala po sistemu videno-kupljeno in brez reklamacij, izklicne cene pa bodo zares simbolične. Celotno prodajno paleto je že mogoče videti na facebook strani omenjenega javnega zavoda.

Gabrijel Toplak

VOZILA SO DRAŽJA

Pretiranega povpraševanja po »prodajnih artiklih« še ni, pojasnjuje Ciringer, čeprav se je nekaj vprašanj že nanašalo na posamezna gasilska vozila, ki bodo na javni dražbi. »Prav pri vozilih bi želeli zaslužiti nekaj denarja več. Kombi ima denimo 170.000 prevoženih kilometrov in je star 14 let ter potreben manjšega popravila, njegova izklicna cena pa je 1450 evrov. Po izklicni vrednosti 2200 evrov prodajamo tudi manjše terensko vozilo, ki je še vedno vozno in smo ga pred kratkim uporabljali kot poveljniško vozilo. Manjši kombi, ki smo ga uporabljali za tehnične intervencije, bo stal 1450 evrov,« je razložil Ciringer in nadaljeval, da bodo na vseh vozilih sami umaknili signalizacijo ter znake JZPR Maribor, bodoči lastniki pa bodo morali spremeniti homologacije, saj je šlo za specialna vozila.

Gabrijel Toplak

Aleš Ciringer, v. d. direktorja v Javnem zavodu za zaščitno in požarno reševanje Maribor

NE BODO OBOGATELI

Skladišče mariborskih poklicnih gasilcev v kletnih prostorih je že zdaj precej polno in jim posamezni kosi opreme, ki zanje ni več najbolj uporabna, saj ni v skladu z vsemi predpisanimi standardi, po nepotrebnem zasedajo prostor. »Spet bi dobili prostor, kamor bi lahko spravili opremo, ki jo še uporabljamo in jo je treba občasno pospraviti oziroma skladiščiti,« je dejal Ciringer in priznal, da od prodaje ne pričakujejo velikega zaslužka. Po njegovih besedah želijo predvsem izprazniti skladišče, izkupiček pa bo šel na poseben račun za nakup gasilsko-reševalne opreme poklicnih gasilcev,« poudarja Ciringer in zaključuje, da so podobne javne dražbe v preteklosti že imeli, vendar z njimi niso obogateli, ampak so se zgolj rešili opreme, ki je ne uporabljajo več.