Turšiču poročilo direktorata za javno računovodstvo zadošča in se bo raje posvetil konstruktivni tranziciji KSEVT v funkcionalno institucijo. Od ministrstva za kulturo pričakuje, da zavrže zahtevek za vračilo sredstev, da bodo v KSEVT lahko zaključili poslovno leto 2014 in se posvetili sanaciji letošnje situacije. "Spoznane, da je bila kriminalizacija poslovanja KSEVT za leto 2014 posledica umanjkanja volje za iskanje konstruktivnih rešitev direktorice direktorata za ustvarjalnost, lahko ministrici služi kot podlaga za ukrepanje, saj je sedaj očitno, da je zaposlena namenoma povzročila veliko stvarno in moralno škodo meni, KSEVT in ministrstvu za kulturo," je poudaril Turšič, ki je z gladovno stavko začel 30. septembra. Upa, da bodo ministrica in tamkajšnji zaposleni razumeli njihov primer kot opozorilo, da uradniki na ministrstvu ne smejo biti zgolj skrbniki računovodskih pravil, temveč predvsem tisti, ki naj sledijo razvoju umetniških praks in skrbijo za čim boljše pogoje za nastajanje umetnosti in kulture.
Ministrica vesela,da je prenehal s stavko
Kot je za STA povedala ministrica za kulturo, jo zelo veseli, da je Turšič prenehal z gladovno stavko. "Ves čas sem v kontaktih, ves čas sem skrbela za to, kako se stvari rešujejo in sem zadovoljna z razpletom," je povedala ministrica. Glede druge zahteve je Turšič od predsednika vlade, ki mu je segel v roko v Moderni galeriji, dobil besedo, da bo narejeno vse potrebno za vzpostavitev KSEVT na trdne produkcijske temelje. S prvimi aktivnostmi po njegovih besedah začenjajo že v naslednjem tednu. Tretja zahteva - dvig proračuna za kulturo na dva odstotka državnega proračuna, je bila po njegovih besedah javno prepoznana. Državni svet je s svojim sklepom državnemu zboru posredoval pobudo za čimprejšnje zvišanje. Množična reakcija zaskrbljenih mednarodnih partnerjev, s katerimi sodeluje slovenska umetniška scena, mora po njegovih besedah služiti kot opozorilo vladi, da se "z našimi projekti v mednarodnih konzorcijih ni za igrati". "Na tej mednarodni podpori moramo graditi pritisk na politiko, ki mora z vso odgovornostjo čim prej ustvariti pogoje, da lahko izpolnjujemo zaveze, ki smo jih dali našim evropskim partnerjem," je zapisal Turšič. Dodal je, naj primer KSEVT pri političnih odločevalcih ostane "kot opozorilo, da sta umetnost in kultura krhki kvaliteti človečnosti, človeškega je vedno premalo, zato bomo vedno zahtevali več."
17 dni brez hrane ni bilo lahkih
Na današnji novinarski konferenci je Turšič prebral svoje sporočilo za javnost. Povedal je, da 17 dni gladovne stavke ni bilo lahkih in so bili zanj popolnoma nova izkušnja. Danes si je že privoščil juho in za STA povedal, da je doživljanje gladovne stavke od znotraj popolnoma drugačno kot deluje od zunaj: "Morda je bilo od zunaj celo malce bolj dramatično, ker se ni vedelo, kaj se z mano dogaja. Ampak ko greš v gladovno stavko, veš, zakaj greš v to. Enostavno zahtevaš in čakaš." Dodal je, da je za njim stala ekipa, ki se je ukvarjal z marsičem in brez nje "tudi ždenje ne bi bilo tako učinkovito". Prav tako se je zahvalil vsem, ki so prihajali na srečanja in so ga spremljali, ne zgolj zaradi podpore, temveč tudi zato, ker so s tem dokazali, da je njegova zgodba "zgodba vseh nas". Tudi danes so se novinarske konference udeležili podporniki, ki so mu ob prebrani izjavi gromko zaploskali.
Predsednik programskega sveta KSEVT Jurij Krpan je napovedal, da z zaključkom Turšičeve gladovne stavke zgodbe še ni konec. Dodal je, da pri društvu Asociacija že za prihodnji teden pripravljajo akcijo, še naprej pa bodo potekale dejavnosti v smeri, da se zahteve, ki so bile dane med Turšičevo gladovno stavko, tudi izpolnijo.