Svet

Zagreb in Praga za skupno rešitev EU glede begunske krize

sta/mv
16. 10. 2015, 17.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je danes ocenila, da Madžarska ne more rešiti begunske krize z zapiranjem meje s Hrvaško, tako kot Hrvaška tega ne more doseči z zapiranjem meje s Srbijo. Skupno rešitev na ravni EU pričakuje tudi njen češki kolega Lubomir Zaoralek, ki se danes mudi v Zagrebu.

STA

Zaoralek je na novinarski konferenci po srečanju s Pusićevo na sedežu hrvaške diplomacije potrdil, da je Češka poslala 21 vojakov na pomoč Madžarski pri reševanju begunske krize. Zanikal je, da bi češki vojaki nadzirali madžarsko schengensko mejo, in pojasnil, da so jih namestili približno 60 kilometrov od meje s Srbijo. Izognil se je neposrednemu odgovoru na novinarsko vprašanje, ali Praga podpira načrte Budimpešte, da bo zaprla madžarsko mejo za begunce. "Madžarska poskuša na vse načine rešiti situacijo, v kateri se nahaja, a podpiram skupno pot iz krize vseh članic Evropske unije v skladu z njenim pravom in pravili," je dejal Zaoralek po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina. Je pa dodal, da si ne želi zapiranja meja v Evropi, kot je bilo v preteklosti. Pusićeva je tudi dejala, da sodelovanje med državama nima alternative, in ponovila, da Hrvaška ne bo gradila nobenih ograj na meji s Srbijo.

Nobena država ne more rešiti begunskega problema z zaustavitvijo beguncev

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Poudarila je, da Madžarska ne more rešiti begunskega problema z zaustavitvijo beguncev na Hrvaškem, tako kot tega ne morejo doseči ne Hrvaška, ne Srbija, ne Makedonija, če bi ustavile begunce v sosednjih državah. Kot je pojasnila, je jasno, da je zunanja meja EU med Grčijo in Turčijo, kjer je tudi Frontex. "Menim, da nobeni državi, ne glede na to, ali je članica EU, ne more biti v interesu, da destabilizira svojo sosedo z begunsko krizo," je dejala. Pusićeva je še ocenila, da se je Madžarska v preteklem obdobju obnašala nenavadno, ker je uporabljala ostro retoriko, a je v praksi dobro sodelovala s Hrvaško, ko gre za pomoč in prevoz beguncev.

Na Hrvaško je v mesecu dni prišlo več kot 183.500 migrantov in beguncev. Večino so organizirano prepeljali proti madžarski meji.