Slovenija

Remškar je člane sveta Onkološkega inštituta zatožil Cerarju

STA/G.G.
13. 10. 2015, 14.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Janez Remškar, za zdaj še generalni direktor Onkološkega inštituta Ljubljana, je na predsednika vlade Mira Cerarja naslovil predlog za razrešitev članov sveta zavoda. Po njegovih navedbah namreč pri svojem delu ne ravnajo skladno s predpisi.

STA

Remškarjevo nadaljevanje vodenja inštituta je sicer pod velikim vprašajem, po tistem ko je svet inštituta 9. septembra sprejel sklep o njegovi razrešitvi. Za pravnomočnost tega sklepa mora svoje soglasje podati še vlada. Medtem ko čaka sklep vlade, pa se je torej obrnil na Cerarja z drugačnim predlogom.

Po Remškarjevih besedah predsednica sveta Darinka Miklavčič in predstavniki ustanovitelja v svetu namreč delujejo "samovoljno, v nasprotju z načelom javnosti in transparentnega delovanja ter ob tem kršijo določila predpisov, ki urejajo njegovo delovanje". Prav tako ocenjuje, da svojega dela ne opravljajo kot dobri strokovnjaki in ne ravnajo poslovno etično.

Tako med drugim Remškar v pismu Cerarju navaja, da svet inštituta že več mesecev zaseda na zaprtih sejah, večkrat ob ugasnjenem snemalniku, čeprav poslovnik določa, da je njegovo delo javno. Onkološki inštitut tudi še ni prejel zapisnikov od junijske 11. seje dalje, medtem ko je sedaj sklicana že 14. seja. Na teh sejah so bili sprejeti tudi sklepi, ki vplivajo na postopanje generalnega direktorja, a jih ta brez zapisnikov ne more izvršiti, navaja. S tem svet inštituta neposredno ovira delovanje zavoda, dodaja Remškar.

Remškar omenjenim članom sveta očita tudi nepravilnosti pri sprejemanju novega statuta. Samovolja in kršenje načela transparentnosti pa se po Remškarjevih navedbah kažeta tudi v tem, da zaposleni in javnost do danes niso bili seznanjeni z razlogi oziroma očitki za njegovo razrešitev. "Ob vsem tem pa imam sam in ne malo zaposlenih občutek, da gre za povsem avtokratsko vodenje in nastopanje sveta inštituta, ki ne spoštuje zaposlenih," je še zapisal dosedanji generalni direktor inštituta.

Mimo vseh poslovniških rokov je po njegovih besedah sklicana tudi sredina seja, pri tem pa se Remškar sprašuje, ali bodo na njej že imenovali vršilca dolžnosti direktorja, in to v nasprotju z zakonom. Miklavčičeva je sicer minuli tedennapovedala, da bodo na seji opravili razpravo o nekaterih predlogih, kdo naj začasno vodi to ustanovo.

Z razrešitvijo omenjenih članov sveta zavoda bi torej po mnenju Remškarja prekinili dosedanji način delovanja sveta, ki ovira normalno delovanje inštituta in s katerim se dela velika škoda ustanovi, zaposlenim in bolnikom, škodljivo pa je tudi za vse državljane.