Slovenija

ZZZS: Napotovanje otrok na srčne operacije v tujino ekonomsko manj ugodno

STA
6. 10. 2015, 13.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) s predlogom UKC Ljubljana za prekinitev progama otroške srčne kirurgije niso seznanjeni, zato ga za STA niso želeli komentirati. Pojasnili pa so, da ena operacija v tujini stane okoli 36.000 evrov in da je napotovanje otrok na srčne operacije v tujino ekonomsko manj ugodno.

Arhiv Svet24

Kot so sporočili iz ZZZS, je za oblikovanje mreže javne zdravstvene službe v Sloveniji pristojno ministrstvo za zdravje, zato je prav, da se o predlogu za ustavitev programa izreče ministrstvo.

Natančne statistike o tem, koliko operacij na srcu otrok je bilo v preteklih letih izvedenih v Sloveniji, na ZZZS nimajo, saj Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana o tem vodi lastno statistiko.

Imajo pa podatke o številu srčnih operacij otrok v tujini, ki jih je ZZZS plačal od leta 2012, ko je nastopila težava zaradi odsotnosti ustreznega srčnega kirurga v UKC Ljubljana. V letu 2012 je tako ZZZS na zdravljenje v tujino napotil devet otrok, v letu 2013 pet, v letu 2014 pa že 60 otrok. V letošnjem letu je do 30. septembra na zdravljenje v tujino odšlo 20 otrok. Pri tem so poudarili, da gre le za del srčnih operacij, ki so bile potrebne, in da se je del operacij izvajal pri nas.

Na ZZZS vse stroške za srčne operacije otrok v tujini, ki so jih plačali od leta 2012 do 30. septembra letos, ocenjujejo na 3,4 milijona evrov, kar pomeni, da ena takšna operacija stane okoli 36.000 evrov.

Ob tem so na ZZZS pojasnili, da je napotovanje na srčne operacije v tujino ekonomsko manj ugodno. Neredki so namreč primeri, ko je treba za prevoz uporabiti tudi posebni medicinski letalski prevoz, katerega cena znaša praviloma okoli 7000 evrov, kar lahko predstavlja tudi že okoli 30 odstotkov vrednosti operacije v tujini, so dodali.

UKC Ljubljana je namreč v ponedeljek ministrstvu za zdravje poslal manjkajočo dokumentacijo programa otroške srčne kirurgije za leto 2012, ki ga je ob zunanjem strokovnem nadzoru nad omenjenim programom pogrešila komisija. Hkrati je UKC ministrstvu poslal vizijo programa, v kateri naj bi po pisanju Dela predlagal ustavitev programa. Razlog naj bi bil v tem, da Slovenija nima izšolanih kirurgov za izvajanje programa in da ni dovolj na srcu bolnih otrok.