Slovenija

Dva obraza prenove Križa

Polona Krušec
2. 10. 2015, 21.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Najbolj je Križane razburil posek cedre, ki je bila simbol kraja. To pa ni bilo edino razočaranje. Prenovo so zaznamovali tudi drugi zapleti, ki jih nekateri ne morejo pozabiti.

občina Ajdovščina

Vipavski Križ, najmanjše slovensko mesto, je te dni že zasijal v novi podobi. Glavnina tistega, kar je kraj pridobil, je pod zemljo. Nameščena je obnovljena komunalna infrastruktura, na novo je zgrajena fekalna kanalizacija s priključkom do vsake hiše, hkrati je urejena tudi meteorna odvodnja ulic in objektov. Odpadne vode Vipavskega Križa in bližnjih zaselkov so speljane v novozgrajeno čistilno napravo pri Pikčih.

Nov videz

Bolj vidne so spremembe nad zemljo, na javnih površinah. Gase in trgi so prekriti s kamnitimi tlakovci, razsvetljuje jih tankočutna javna razsvetljava – talne in stoječe LED-svetilke, ki ustvarjajo poseben ambientalni učinek. Kot so sporočili iz občine Ajdovščina, ki je iz Evrope uspešno črpala sredstva za ta projekt, je domače podjetje Arhikon zunanjo podobo načrtovalo skladno z zahtevami varuhov kulturne dediščine, podjetje Zidgrad iz Idrije pa je kakovostno opravilo gradbena dela. »Vipavski Križ tako ohranja historično podobo enega zgodovinsko najpomembnejših slovenskih krajev,« dodajo.

Vendar med pogovori s Križani zaznamo tudi drugo plat medalje. Večina opozarja na sitnosti, ki so jih imeli med obsežnim projektom. »Nič ne rečem, saj smo veliko pridobili, a se boste smejali, če vam povem, koliko napak je bilo storjenih med prenovo,« pojasni domačin.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Druga plat

»Zgodile so se tudi take napake, kot je ta, da so pred hišo postavili tlake, ki so višji od praga. Trg pred cerkvijo so tlakovali dvakrat. Spreminjali so naklone ulic, tako da nekdo od Križanov z avtom sploh ni mogel do svojega doma,« pove drugi sogovornik. »Cedra je drugo poglavje. Glede tega se počutimo opeharjeni. Odločitev ni bila sprejeta večinsko, a je drevo, simbol kraja, vseeno padlo. Tega lokalnim odločevalcem ne bom nikdar oprostil. In tako meni večina krajanov,« zaključi.

Gospa, ki poseda na lepem in na novo tlakovanem dvorišču, pravi, da sicer drži, da je vse videti lepo, vendar tudi ona meni, da je nekaj rešitev nefunkcionalnih. »Dobili smo veliko, to priznam, a tudi kaj nepotrebnega izgubili,« komentira rezultat.

Nihče od domačinov ne želi v članku nastopati s svojim imenom, kar je razumljivo, saj je tematika občutljiva. Med sabo, ne glede na to, kaj je bilo, ne želijo kuhati zamer in še naprej krepiti strasti.

Kot še pove eden od domačinov, bo očitno nekaj Križanov odprtje prenovljenega kraja, ki bo jutri popoldne, izpustilo, saj bodo s tem pokazali nestrinjanje z nekaterimi potezami projekta in nevšečnostmi, ki so jih doživeli in ki se jim zdijo nesprejemljive.