Slovenija

Težave z naslovi: Na eni številki 318 ljudi

Janja Ambrožič
1. 10. 2015, 17.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Zmešnjava nastane vsakokrat, ko kdo išče Roma iz Novega mesta, ta pa ima stalno bivališče na naslovu Brezje 12 ali Resslova 7 b, kajti na teh dveh naslovih je že okoli 400 ljudi.

Arhiv Svet24

Da je treba urediti prijave bivališč novomeških Romov, so z včerajšnjim sklicem okrogle mize opozorili tudi na Zvezi Romov za Dolenjsko, ki predlaga, da se ta problematika reši zakonsko.

Arhiv Svet24

»Zdaj so težave z dostavo pošte, pa tudi drugim organom, na primer zdravstveni službi, ni lahko, ko išče določeno osebo,« je izpostavil predsednik Zveze Romov za Dolenjsko Bogdan Miklič. Nekdanja predsednica te zveze Dušica Balažek je praktično opisala zagato. »Poštar pozna domala vse prebivalce Brezja, a ko mora oddati pismo za Bojana Brajdiča, ki živi na naslovu Brezje 12, nastane težava, kajti na tem naslovu je moških s tem imenom in priimkom vsaj deset, in potem hodi od enega do drugega.«

Arhiv Svet24

ŠIRŠI PROBLEM

Mihelca Lakner z Upravne enote Novo mesto je povedala, da je na hišni številki Brezje 12 prijavljenih 318 ljudi, in pristavila, da je podobna situacija tudi v drugih romskih naseljih po Dolenjskem.

Predstavnika policije sta izpostavila, da je večja aktivnost s strani zveze Romov nujna za sožitje z občani.

»Ta problem ima že dolgo brado. Na našem naslovu Resslova 7 b živi sto ljudi, od tega 57 Romov, ostalo pa so brezdomci. Nekoga, ki je prejemnik denarne socialne pomoči, upravna enota, če nima druge možnosti, prijavi na naš naslov brez našega soglasja. Stalno bivališče je pomembno, da posameznik ima osebni dokument,« je pojasnil direktor novomeškega centra za socialno delo Alojz Simončič in ironično dodal, da v njihovi stavbi, ki ima uradno sto stanovalcev, nimajo niti ene postelje ali kopalnice, imajo pa čajno kuhinjo.

Arhiv Svet24

REŠITEV

Izidor Jerala z novomeške občine je namignil, da bi lahko stavbam dodelili vsaj začasne hišne številke, postopek je izvedljiv preko geodetske uprave, seveda v soglasju z lastnikom zemljišča in lastnikom objekta. Sicer je omenjeno naselje, znano kot Žabjak, treba urediti dolgoročno. S predlogom, kako naj bi ga uredili, je Regijska civilna iniciativa za reševanje romske problematike seznanila že štiri vlade, a nobena še ničesar ni naredila, je poudaril predsednik te iniciative Silvo Mesojedec.