Stroški gostovanja bodo ukinjeni junija leta 2017, junija prihodnje leto znižani na največ pet centov na minuto, dva centa za SMS-sporočilo in pet centov za prenos megabajta podatkov.
Prvotni, ambicioznejši predlog Evropske komisije, je ukinitev stroškov gostovanja predvideval že za konec letošnjega leta.
Slovenija je danes v Luksemburgu glasovala proti sprejetju uredbe o ukrepih za enotni trg elektronskih komunikacij, ker ni zadovoljna z rešitvami glede internetne nevtralnosti, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.
Evropska komisija je septembra 2013 predstavila predlog uredbe, ki je vključeval celovit nabor ukrepov za vzpostavitev enotnega evropskega trga elektronskih komunikacij. Ker ni bilo mogoče doseči soglasja o celotnem predlogu uredbe, so se usklajevale le določbe za odpravo stroškov gostovanja in za zaščito nevtralnosti interneta.
"Medtem ko se je Slovenija načeloma strinjala z načinom odprave stroškov gostovanja, se je v dolgotrajnih usklajevanjih vseskozi zavzemala za jasnejšo in močnejšo zaščito nevtralnosti interneta," so poudarili na ministrstvu.
Slovenska stališča po navedbah ministrstva temeljijo na dejstvu, da je internet jedro sodobne digitalne družbe, ki spodbuja globalizacijo, inovacije, razvoj podjetništva in je ključni element svobodnega pretoka informacij in demokracije. Da bi še naprej obdržal pozitiven vpliv, mora tudi prihodnji internet nujno ostati svoboden, odprt in nevtralen.
Skladno s tem je Slovenija nasprotovala poskusom omogočanja razvoja prihodnjega interneta na način, ki v bistvu spodkopava internetno nevtralnost.
Čeprav končno besedilo uredbe pri nevtralnosti interneta vključuje nekatere izboljšave, pa slovenski pomisleki niso odpravljeni v celoti. Slovenija meni, da je ureditev, ki jo bo omogočila uredba, napačen odgovor na izzive konkurenčnosti, s katerimi se evropska industrija sooča na globalnih digitalnih trgih.
Slovenija je zaradi tega in ob upoštevanju trenutne zakonske zaščite nevtralnosti interneta v naši državi glasovala proti sprejetju uredbe o ukrepih za enotni trg elektronskih komunikacij, so sporočili z ministrstva.
Na potrditev pravil se je danes odzval evropski poslanec Lojze Peterle (EPP/NSi), ki je odpravo stroškov mobilnega gostovanja sicer pozdravil, a opozoril, da prihaja prepozno. "Evropski parlament je omenjeni predlog z veliko večino podprl že aprila 2014," je spomnil.
Ob tem je Peterle v današnjem odzivu spomnil tudi na svojo kritično držo do držav, tudi Slovenije, ki so uredbi v postopku usklajevanja nasprotovale. "Evropska zveza potrebuje več pozitivnih projektov v korist državljanov. Namesto da bi vsi skupaj delali za uresničitev njihovih pričakovanj, nekateri te projekte omejujejo," je ponovil svoje stališče.
Evropski parlament naj bi nova pravila potrdil na plenarnem zasedanju konec oktobra, uredba naj bi začela veljati novembra.