Slovenija

Bo s to odločitvijo slovenščina postala enakovredna angleščini v evropskih instutucijah?

STA
28. 9. 2015, 10.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Sodišče EU v Luksemburgu je minuli teden odločilo, da evropski urad za izbor osebja (Epso) krši pravila EU, s tem ko zahteva, da kandidati za službo uporabljajo angleški, nemški ali francoski jezik. Ta odločitev bi lahko bistveno spremenila način, na katerega institucije EU izbirajo svoje osebje, in sprožila tudi pritožbe za nazaj.

Thinkstock

Kot je minuli četrtek razsodilo Sodišče EU, smejo kandidati za službe v svoji komunikaciji z Epsom brez ovir uporabljati kateregakoli od 24 uradnih jezikov EU, torej na primer tudi slovenščino. Prav tako lahko kateregakoli od 24 uradnih jezikov uporabljajo pri izpolnjevanju Epsovih testov.

Epso je prva kontaktna točka za vse, ki bi radi delali za EU. Ta urad namreč pripravlja javne natečaje, s katerimi izbira osebje za vse institucije EU ter tako za stalna kot začasna delovna mesta. Poleg tega ponuja pripravništva in vodi zbirko področnih strokovnjakov. V institucijah EU dela več kot 40.000 ljudi iz 28 držav članic EU.

Dosedanja praksa, po kateri smejo uporabljati le angleščino, nemščino ali francoščino, po oceni sodišča predstavlja diskriminacijo, saj "daje prednost določenim potencialnim kandidatom, in sicer tistim z dobrim znanjem vsaj enega od navedenih jezikov". 

Evropska komisija je na sodišču kot argument med drugim navajala, da so angleščina, nemščina in francoščina najbolj razširjeni jeziki v EU, tudi ko gre za notranjo komunikacijo institucij EU. A sodišče je to trditev zavrnilo kot neutemeljeno s kakršnimikoli konkretnimi dokazi.

Na sodišče sta se v tem primeru obrnili Italija in Španija, sodba pa se konkretno nanaša na razpise Epsa za revizorje, znanstvene svetovalce in varnostne strokovnjake v letih 2012 in 2013. Ti razpisi so bili sedaj razveljavljeni, kaj vse bo še sledilo, pa še ni jasno.

Thinkstock

Komunikacija brez ovir

Tiskovna predstavnica Evropske komisije je za bruseljski spletni bilten EUobserver, ki je poročal o odločitvi sodišča, zaenkrat povedala le, da jo preučujejo njihovi odvetniki ter da je nanjo možna pritožba. Podobno so se s sporočilom na svoji spletni strani odzvali v Epsu.

Neimenovani vir v EU je za EUobserver medtem ocenil, da bi se lahko kandidati, ki so bili na Epsovih preteklih razpisih zavrnjeni, sedaj pritožili na Sodišču EU za uslužbence. Kaj bo sledilo, bo odvisno tudi od tega, ali se bo Evropska komisija na odločitev pritožila ali ne. Se bodo pa v institucijah EU s to zadevo zagotovo še veliko ukvarjali, je dodal.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov