Premier je še izpostavil, da je poleg pomoči prebežnikom treba večjo pozornost nameniti tudi trenutno najbolj izpostavljenim državam članicam, obenem pa zagotoviti sredstva za vzpostavitev ustreznih večnamenskih sprejemnih centrov na zunanjih mejah EU ter v strateško pomembnih tretjih državah.
Pri tem ne smemo zanemariti pomoči državam Zahodnega Balkana, ki se prav tako soočajo z begunsko krizo, je opozoril slovenski premier.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Predsedniku Evropske komisije je predstavil tudi aktualno stanje in napore Slovenije pri soočanju z visoko begunsko-migracijsko dinamiko. Pri tem je dejal, da Slovenija razmere zaenkrat v celoti obvladuje, podobno pričakuje tudi od drugih držav članic.
Juncker je obvladovanje razmer v Sloveniji ocenil zelo pozitivno. Če bi bilo treba, je komisija Sloveniji pri reševanju begunske problematike pripravljena pomagati.
Cerarja je ob tem informiral o aktivnostih Evropske komisije za čimprejšnji učinkovit odziv EU tako na območju najbolj izpostavljenih držav članic kot v sosedstvu, so še sporočili iz premierjevega kabineta. Pogovor je prek Twitterja potrdil tudi Juncker.