Estrada

Tožilstvo v zadevi Vzajemna spremenilo opise kaznivih dejanj

STA
21. 9. 2015, 12.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Tožilstvo je v današnjem nadaljevanju sojenja v zadevi Vzajemna vložilo spremenjeno obtožnico, in sicer je spremenilo opis kaznivih dejanj, medtem ko očitana kazniva dejanja ostajajo ista. Eden od obtoženih, nekdanji prvi mož zavarovalnice Vzajemna Marko Jaklič naj bi svoj zagovor sicer podal 12. oktobra.

sta

Tožilec je danes izrazil tudi dvom v verodostojnost pojasnila priče iz Srbije, direktorja podjetja S&T Srbija Predraga Vraneža. Ta je na zaslišanju - zapisnik zaslišanja, opravljenega v Srbiji, je prebral sodnik Boris Gabrijel Hrovat - pojasnil, da je bil Marko Jaklič odgovorna oseba podjetja M-Kontakt, da pa njegovega brata Boštjana Jakliča ni poznal. Kasneje je v opravičilu sodišču na vabilo na zaslišanje v Slovenijo spremenil svoje prvotno pričanje in zapisal, da je zamenjal Boštjana in Marka.

Obtožnica v zadevi Vzajemna bremeni Marka Jakliča, Bergerja, Godniča in nekdanjega člana uprave Vzajemne Franca Henigmana.

Tožilec je to opredelil kot "aktivno obrambo". Izpostavil je, da sta soobtožena, nekdanja vodilna v S&T SašoBerger in Klavdij Godnič vplivala na pričo, da je spremenil svojo izjavo tako, kot je zapisal kasneje v opravičilu sodišču, kar da sta povedala tudi za zapisnik. Med tožilstvom in zagovorniki obtoženih se je vnela razprava, ki so jo sklenili z dogovorom, da bo skušalo sodišče preko srbskih sodnih organov pridobiti dodatna pojasnila Vraneža v zvezi s tem.

Obtožnica v zadevi Vzajemna bremeni Marka Jakliča, Bergerja, Godniča in nekdanjega člana uprave Vzajemne Franca Henigmana. Jaklič naj bi kot prvi mož Vzajemne preplačal naročene storitve pri S&T Slovenija, od njih pa v zameno dobil več kot 550.000 evrov. Vse se je začelo leta 2004, ko je Vzajemna pod vodstvom Jakliča s S&T Slovenija sklenila krovno pogodbo in pri njem naročila vzpostavitev lastnega informacijskega sistema.

Denar naj bi potoval prek več povezanih podjetij S&T Slovenija v tujini in pozneje na podlagi domnevno fiktivnih svetovalnih pogodb končal na računu podjetja M-Kontakt, katerega lastnik je bil Boštjan Jaklič. To naj bi bilo po oceni preiskovalcev ustanovljeno z izključnim namenom pranja denarja Vzajemne, ki ga je nato prelilo v nepremičnine na Korčuli.