Odsotnost beguncev so prostovoljci izkoristili za ureditev šotorišča, ki so ga tudi premaknili in postavili bolj organizirano, policija je tja tudi premaknila ograjo.
Zdaj pa je na mejnem prehodu nekaj deset beguncev, med njimi tudi kar precej otrok.
Na Generalni policijski upravi so medtem za STA pojasnili, da na Hrvaško niti ne poskušajo več vračati prebežnikov. Ta jih namreč ne sprejema.
Oskrbovanje beguncev v nastanitvenih centrih po besedah poveljnika CZ Šestana nemoteno
Oskrbovanje beguncev v nastanitvenih centrih poteka nemoteno, je za STA povedal poveljnik civilne zaščite (CZ) Srečko Šestan. Na terenu je med sto in dvesto pripadnikov CZ, ki jim pomaga tudi Slovenska vojska (SV). Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje za oskrbo beguncev neposredno skrbi 25 pripadnikov SV, posredno pa še 35 pripadnikov.
Število prebežnikov v Sloveniji danes zjutraj:
Nekdanji hotel Črni Les v Lenartu - 0
Sejmišče v Gornji Radgoni - 387
Stara šola v Mariboru - 50
Srednja ekonomska šola Celje - 150
Sortirno parkirišče v Lendavi - 102
Logatec - 98
Center za tujce Postojna - 151
Sprejemni center v Brežicah - 168
Sprejemni center v Gruškovju - 51
Sprejemni center Dolga vas - 150
---
skupaj 1307
Pripadniki SV, ki za begunce skrbijo posredno, pripravljajo hrano in skrbijo za logistiko.
Kot je pojasnil Šestan, pri oskrbovanju beguncev sodelujejo še Rdeči križ, Karitas, taborniki, skavti in struktura CZ. Gasilce so vključili v zelo majhnem številu. Vojska sodeluje pri tovornih prevozih in opravilih, kot so postavljanje objektov, nakladanje in razkladanje, poleg tega pa skrbi tudi za pripravo toplih obrokov.
En topli obrok dnevno pripravlja Slovenska vojska, dva suha obroka pa zagotavljata Karitas in Rdeči križ. V soboto je CZ nakupila dodatne količine hrane, med drugim konzervirano hrano in energijske ploščice.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Po Šestanovih besedah so nekaj hrane pridobili tudi iz državnih blagovnih rezerv, kjer so zagotovili tudi zdravila in nekaj opreme.
Predsednik Državnega zbora Milan Brglez pa poudarja, da vprašanja beguncev Slovenija nikakor ne more razrešiti sama, pač pa je to vprašanje, ki je vezano ne samo na delovanje EU, ampak tudi na njen obstoj, pravi. "Če tega vprašanja ne zna razrešiti, tudi ostala zakonodaja v EU nima nobene teže."
Begunci na ljubljanski železniški postaji proti Mariboru
Vseh 120 tujcev, ki so bili nastanjeni v namestitvenem centru v Logatcu, je danes zjutraj center že zapustilo in se z vlakom podalo proti Ljubljani, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
V Ljubljani so kupili vozovnice za vlak proti Mariboru, nekateri pa tudi avtobusne vozovnice proti Šentilju.
Vsi begunci iz Gornje Radgone proti meji z Avstrijo
Vseh 387 beguncev, ki je bilo nastanjenih na Sejmišču v Gornji Radgoni, se je odpravilo peš proti meji z Avstrijo, ki je od tam oddaljena vsega nekaj sto metrov. Podobno so ravnale skupine, ki so bile v omenjenem centru nastanjene v preteklih dneh.
Pričakovati je, da jih bodo avstrijske oblasti sprejele, podobno kot so to naredile v preteklih dneh.
Policisti aktiviste oglobili zaradi kršitve zakona
V nedeljo okoli 21. ure je večja skupina ljudi zasedla vozišče na mejnem prehodu Obrežje. Ker so se zadrževali na vozišču in s tem zaprli promet preko mejnega prehoda, so bili oglobljeni. Plačilni nalogi so bili izdani zaradi kršitve Zakona o nadzoru državne meje in ne zaradi pomoči beguncem, sporočajo iz Policije.