Slovenija

Nevladne in humanitarne organizacije pozivajo vlado k vzpostavitvi begunskega koridorja

STA
18. 9. 2015, 14.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Koordinacija nevladnih in humanitarnih organizacij je v sporočilu za javnost pozvala vlado, naj začasno suspendira izvajanje pravil evropske migracijske in azilne zakonodaje, vključno z Dublinsko uredbo in sporazumi o vračanju, in nemudoma vzpostavi koridor. Trenutno je namreč na Hrvaškem prek 13.000 beguncev, ki nameravajo prečkati Slovenijo.

STA

"Zaradi teh razmer slovenska policija, če bo hotela spoštovati vsa pravila, beguncev ne bo mogla vračati na Hrvaško, saj jih Hrvaška ne bo sprejemala, kar se je izkazalo že prvo noč ob prihodu prve večje skupine ljudi," je v današnjem sporočilu opozorila koordinacija.

Policija po mnenju nevladnih in humanitarnih organizacij tolikšnega števila ljudi ne bo mogla evidentirati in obvladovati, saj za to ni ne kapacitet ne nastanitvenih zmožnosti. Kot poudarjajo, se je nujno treba učiti iz aktualnih izkušenj Grčije, Makedonije in Srbije.

"Če bi npr. Srbija zaprla svoje meje, ko je na njeno ozemlje prišlo 9000 ljudi, bi bila danes, ob prihodu vsak dan novih ljudi, tam humanitarna katastrofa. Enako se lahko zgodi tudi na Hrvaškem, če svoje meje zapre Slovenija," so zapisali v koordinaciji. Pri tem so opozorili, da evropski azilni oz. migracijski sistem ni bil narejen za masovne prihode.

Iz koordinacije zato vladi predlagajo, naj najde način, da uporabo teh pravil začasno suspendira in uvede način po vzoru Srbije - begunce naj evidentira, jih začasno namesti, da si opomorejo, potem pa naj jim brez omejitve gibanja omogoči prehod naprej. Vlado so tudi pozvali, naj ne čaka na skupni evropski dogovor o tem vprašanju.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Glede na nastale razmere iz koordinacije nevladnih in humanitarnih organizacij na vlado naslavlja tudi poziv, naj zadrži predajo prosilcev za mednarodno zaščito po uredbi Evropskega parlamenta in Sveta v vse države članice, v katerih obstajajo sistemske pomanjkljivosti v zvezi z azilnimi postopki in pogoji za sprejem prosilcev.

"Ob preučitvi razmer v posameznih državah članicah EU vlado pozivamo, naj do nadaljnjega preneha zlasti s predajo prosilcev za mednarodno zaščito na Madžarsko in v Italijo. V primeru Madžarske predlagamo, da se tja ne vrača niti beguncev, ki v Sloveniji ne zaprosijo za mednarodno zaščito," so zapisali.

"Nevračanje beguncev v Italijo in na Madžarsko naj se izvaja vse, dokler se razmere v navedenih državah ne izboljšajo do te mere, da ne bodo več predstavljale nevarnosti za prizadete osebe. V primeru poslabšanja razmer v drugih državah, zaradi prezasedenosti ali drugih razlogov, pa naj se zadrži tudi vračanje v te države," še sporočajo iz koordinacije.

Poziv vladi je sicer podpisalo skoraj 30 nevladnih in humanitarnih organizacij.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost