"Videli smo, da se razvoj dogodkov v zvezi z begunci naglo razvija iz dneva v dan, iz ure v uro je stvar vedno bolj dramatična in postaja zaskrbljujoča," je dejal Vatovec. Po njegovem mnenju smo v četrtek videli "pravi obraz evropske solidarnosti, tudi v Sloveniji".
Kljub prvotnim zagotovilom predsednika vlade Mira Cerarja in notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar, da Slovenija meja ne bo zapirala, se je v četrtek zgodilo ravno nasprotno, je ocenil Vatovec in slednje označil za dvojno igro slovenske vlade.
"Po eni strani smo dolgo poslušali, kako bo Slovenija solidarna, zdaj pa smo soočeni s tem, da se z drugimi sredstvi ponavlja madžarski scenarij, torej zapiranje meja in zavračanje beguncev," je pojasnil. V ZL že dlje opozarjajo, da Slovenija nima primernega načrta, kako pristopiti k tej krizi.
Od vlade in premierja Cerarja zdaj med drugim zahtevajo, da vsem, ki se bodo zatekli v Slovenijo, zagotovijo začasno zaščito, kot je pred 20 leti Slovenija to že storila.
Vračanje beguncev na Hrvaško in Madžarsko je po besedah Vatovca nedopustno in nesprejemljivo ter v popolnem nasprotju s sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice iz leta 2014, ki določa, da je vsakršno vračanje ljudi v države, kjer obstaja potencialna nevarnost kršitve človekovih pravic, nesprejemljivo.
Predsednika vlade v ZL zato pozivajo, naj zagotovi dosledno spoštovanje človekovih pravic in "namesto praznih besed o humanitarnosti slednjo udejanji".
Po ocenah ZL schengenska pravila v smislu, kot so bila prvotno zamišljena, in prav tako dublinška uredba ne delujeta več in ju v praksi ni več možno izvajati. "Zato je čas, da prenehamo z okolišenji in klasifikacijami," je poudaril Vatovec in dodal, da je čas za to, da se začnemo pogovarjati o ljudeh.
Spomnil je še na mednarodni pravni akt, ki bi po njegovem mnenju moral biti nad vsemi ostalimi zakonodajnimi določili, to je mednarodna konvencija o varstvu človekovih pravic. Opozoril je, da so bili begunci prisiljeni oditi iz svoje države zaradi zgrešenih mednarodnih, evropskih in tudi slovenskih politik.