Čisti obrestni prihodki bank so v sedmih mesecih dosegli 438,8 milijona evrov in se medletno znižali za 10,6 odstotka. Neobrestni prihodki so se znižali za osem odstotkov na 254,6 milijona evrov. Operativni stroški so upadli za nekaj več kot odstotek na 388,4 milijona evrov.
Zniževanje bilančne vsote bank se je počasi začelo ustavljati. Ta je konec julija dosegla 37,48 milijarde evrov in na mesečni ravni zabeležila 0,5-odstotni dvig. Na letni pa je upadla za 6,4 odstotka, kaže najnovejše poročilo Banke Slovenije o poslovanju bank.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Obseg posojil nebančnemu sektorju se je na mesečni ravni zmanjšal malenkost in se obdržal pri 20,81 milijarde evrov. Posojila podjetjem so minimalno zrasla, a bila na letni ravni nižja za več kot 32 odstotkov. Slika pri gospodinjstvih je bila obratna, na mesečni so malenkost upadla, na letni zrasla.
Vloge nebančnega sektorja so se julija okrepile na 25,22 milijarde evrov. Vloge gospodinjstev so se mesečno okrepile za 0,5 odstotka, medletno za 3,3 odstotka. Vloge podjetij so medtem mesečno padle za 1,1 odstotka, letno za zrasle za 5,9 odstotka.
Delež terjatev z zamudami nad 90 dni med vsemi terjatvami je julija znašal 11,1 odstotka, mesec prej 11,6 odstotka. Od konca lanskega leta je upadel za 0,8 odstotne točke. Med podjetji se je ta delež na mesečni ravni znižal za 0,2 odstotne točke na 17,1 odstotka.