Pred kratkim so bili javnosti razkriti prvi rezultati nacionalnega dialoga za enakost in socialno pravičnost.
Dialog je bil vzpostavljen po nasilnih protestih ekvadorske opozicije, ki je zahtevala, da se iz obravnave umakneta predloga zakonov o davku na dediščino in o kapitalskih dobičkih. Zakona, ki sta bila naravnana redistribucijsko in sta po žepih udarila najbogatejši del ekvadorskega prebivalstva, sta bila nato začasno umaknjena iz obravnave. V dolgi seriji razprav, poimenovani Nacionalni dialog za enakost, pa je bila vsebina zakonov bolje predstavljena in usklajena z državljani Ekvadorja.
Zakona, ki predvidevata progresivno prerazdelitev bogastva, sta v javnosti naletela na blokado, sploh po seriji opozicijskih protestov, ko se z njuno uvedbo ni strinjalo 60% vprašanih državljanov. Ekvadorski predsednik Rafael Correa je za takšno javno mnenje okrivil »zastrahovanje« opozicije, a je zakona vseeno umaknil iz postopka. Po seriji razprav pa je odstotek nasprotnikov zakonov padel na 38%. Vlada sicer vztraja, da je potrebno dialog nadaljevati, preden bosta zakona spet vstopila v obravnavo, poroča Telesur.
»Nadaljevali bomo s krepitvijo prostorov dialoga in sodelovanja, kar tudi zahteva zakon za udeležbo državljanov,« je dejal državni sekretar za načrtovanje in razvoj Pabel Muñoz.
Po javnomnenjskih raziskavah kar 80 odstotkov prebivalcev Ekvadorja verjame, da je dialog učinkovito orodje za povečanje državljanske participacije. Druga faza dialogov se bo nadaljevala vsaj do decembra, ko naj bi se odločalo, ali bosta spremenjena zakona o dedovanju in o kapitalskih dobičkih ponovno predložena državnemu zboru v obravnavo.