Na Madžarskem je danes začela veljati ostrejša zakonodaja glede prestopov meje, ki za nezakonit vstop v državo predvideva do treh let zaporne kazni.
Na Facebook strani "Avoid Hungary - Migratioin news" so objavili več zemljevidov. Ni potrebno biti logistični strokovnjak za ugotovitev, da pot vodi skozi hrvaško (Slavonijo) in skozi Slovenijo in nato do dežel, kjer se domnevno cedita med in mleko.
In kako je na prihod beguncev pripravljena Slovenija? Obrambna ministrica Andreja Katič pravi, da bi šla Slovenska vojska (SV) ob begunski krizi na teren le, če ostali organi ne bi bili kos situaciji. A Katičeva meni, da to ne bo potrebno. Po njenih besedah bo zato vojska po potrebi lahko pomagala zgolj z nudenjem logistične podpore.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Kot je že v ponedeljek povedal generalni direktor uprave Darko But, so doslej preverili stanje zalog državnih rezerv. Dogovorili so se o uporabi blagovnih rezerv, preverili standarde namestitvenih kapacitet ter s predstavniki izpostav uprave tudi že opravili usklajevalne sestanke.
Skupaj s predstavniki ministrstva za notranje zadeve in policije so si tudi že ogledali možne lokacije sprejemnih centrov na meji. Za območja, na katerih pričakujejo prihod migrantov, uprava izdeluje tudi že operativne načrte, ki bodo vključevali vse potrebno za oskrbo in nastanitev večjega števila ljudi.
Ministrica je na novinarski konferenci ponovila, da bi se vojska s svojimi zmogljivostmi vključila, če bi se v Sloveniji nastanilo več kot 500 migrantov. A še takrat le tako, da bi ob izčrpanju drugih kapacitet ponudili svoj center v Logatcu, kjer je možnost tako nastanitve v zidanih objektih kot v šotorih ali kontejnerjih. Vojska bi lahko na zahtevo civilne zaščite sodelovala tudi kot podporni člen, denimo pri zagotavljanju logistike za prevoz opreme in podobno.