Vrhovno sodišče naj bi sodbo razveljavilo v delu, ki se nanaša na pranje denarja, ne pa tudi v delu, ki se nanaša na zlorabo položaja, je poročal Večer.
Povedano drugače: sodišče naj bi ugodilo zahtevam za varstvo zakonitosti nekdanjemu predsedniku uprave Istrabenza Igorju Bavčarju ter njegovemu svetovalcu Kristjanu Sušinskemu, zahtevi za varstvo zakonitosti za nekdanjega prvega moža Pivovarne Laško Boška Šrota in nekdanjega predsednika uprave Maksime Holdinga Nastje Sušinskega, ostali pa pred vrhovnimi sodniki po poročanju Večera nista padli na plodna tla.
Spomnimo. Bavčar je bil zaradi pranja denarja in napeljevanja k zlorabi položaja pravnomočno obsojen na sedem let zapora, njegov svetovalec Kristjan Sušinski pa za iste očitke na tri leta zapora. Šrot je bil za zlorabo položaja pri opravljanju gospodarske dejavnosti obsojen na pet let in deset mesecev zapora, nekdanjega predsednika uprave Maksime Holdinga Nastjo Sušinskega pa je za napeljevanje k zlorabi položaja doletela kazen tri leta in devet mesecev zapora.
21 milijonov evrov je po izračunih tožilstva z »mutnimi posli« zaslužil Igor Bavčar.
Šrot in Nastja Sušinski sta na Dobu pod ključem od oktobra lani, Bavčarja pa je po obsodbi »zvilo« in se je zaradi težav s srcem zatekel v zasebno izolsko bolnišnico Mediocor, od koder je sodišču uspešno težil s prošnjami za odlog prestajanja zaporne kazni, Kristjanu Sušinskemu pa so vrhovni sodniki letos poleti prekinili prestajanje zaporne kazni.
Do kaznivih dejanj je prišlo leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza Pivovarni Laško oziroma družbam, povezanih z njo. S kravjimi kupčijami je bila laška pivovarna takrat oškodovana za več milijonov evrov. Po izračunih tožilca Jožeta Kozine je samo Bavčarju iz tega posla v žep kanilo več kot 21 milijonov evrov.
Podrobnosti odločitve vrhovnih sodnikov v zadevi Istrabenz bodo znane, ko bodo papirji vročeni vsem glavnim protagonistom in njihovim odvetnikom, predvidoma že danes.