"Vrednost tega smenja ni le v ohranjanju bogate kulturne dediščine in prikazu slavne zgodovine, temveč in predvsem je prikaz mladi generaciji, da je pred Ribnico tudi slavna prihodnost," je ob odprtju sejma dejal predsednik republike. Kasneje je v izjavi za medije ponovno poudaril, da je Ribnica s tem, ko je ohranila tradicijo, ujela korak s prihodnostjo, so sporočili iz urada predsednika republike.
Po odprtju sejma si je predsednik republike rokodelske stojnice, kjer so domači suhorobarji in lončarji predstavljali tradicionalni način izdelave suhe robe, ogledal skupaj s partnerko Tanjo Pečar.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Ob predsednikovem obisku Rokodelskega centra v ribniškem gradu je direktorica centra Polona Grm Rigler predstavila dejavnosti pletarske in lončarske šole. V centru so na ogled postavili tudi razstavo lesenih izdelkov, za katero so snovalci finančna sredstva zbrali na platformi za množično financiranje Kickstarter. Predsednik je pozdravil tudi skupino dijakov drugega letnika Gimnazije in srednje šole Kočevje, ki so v okviru šolskega programa mizar pri predmetu Podjetništvo v stroki razvili poslovno idejo prenosnega kokošnjaka.
V Ribnici so se prvi sejmi odvijali v 16. stoletju, ko so imeli ribniški tržani s cesarskim dovoljenjem tedenske sejme kot posebno trško svoboščino. Skozi stoletja so se sejmi selili v Sodražico, pa znova v Ribnico, od leta 1976 pa imajo v Ribnici spet vsakoletni sejem suhe robe in lončarstva, piše na spletni strani Turističnega društva Ribnica.
Gre za tradicionalno kulturno-etnografsko prireditev, ki se je zadnje desetletje razvila v večdnevno dogajanje, imenovano Ribniški dnevi, in iz leta v leto privablja vse več obiskovalcev iz tujine in Slovenije. Zadnja leta beležijo že prek 50.000 obiskovalcev, število stojnic pa je tudi že preseglo številko 500.
Okroglo obletnico pa beleži tudi Turistično društvo Ribnica, ki je organizator sejma. Letos praznujejo 110 let delovanja.