Ste vedeli, da imamo Slovensko društvo za proučevanje in varstvo netopirjev? No, pa imamo in s finančno pomočjo ministrstva za okolje in prostor in z veliko dobre volje članov društva ter prostovoljcev so izpeljali projekt Navadni netopirji – prav posebni sosedje!; Ohranimo cerkvena zatočišča navadnega netopirja. Navadni netopir (myotis myotis) si zatočišče najraje izbere v prostornih podstrešjih in zvonikih cerkva, kar pa pogosto zmoti oskrbnike, ki zaprejo preletne odprtine, skozi katere v cerkev vstopajo netopirji.
IZTREBKE RAZDELILI
Cilj projekta je bil izboljšati stanje zatočišč na izbranih cerkvah, od tega na cerkvi Imena Marijinega v Goriči vasi pri Ribnici in cerkvi Sv. Jožefa v Dolnjem Suhorju pri Metliki. S pomočjo prostovoljcev so najprej počistili netopirske iztrebke (gvano) in jih razdelili med udeležence, saj gre za odlično gnojilo. Pod visišča so namestili ponjave, da bo v prihodnje odstranjevanje iztrebkov hitrejše.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Na cerkvah so izvedli tudi tako imenovane ohranitvene ukrepe. V zvoniku cerkve v Goriči vasi je v poletnih mesecih skupina prek 800 navadnih netopirjev. Nad zvonovi so zgradili lesen podest, ki preprečuje, da gvano pada na zvonove. V Dolnjem Suhorju so pred leti na podstrešju cerkve prešteli tudi do 500 navadnih netopirjev, potem pa so glavno preletno lino zaprli in število se je močno zmanjšalo. Lino so ponovno odprli in upajo, da se bo majhna skupina 10 netopirjev, ki jih je mogoče videti danes, z leti povečala.
KRIVI PREDSODKI
Pri varstvu netopirjev je zelo pomembna ozaveščenost javnosti do teh skrivnostnih nočnih sesalcev. Vsako spoznanje, da so netopirji nenevarne živali, ki se ne zapletajo v lase in ne pijejo krvi, pripomore k ohranjanju njihove populacije. Društvo se zahvaljujejo vsem prostovoljcem, brez katerih jim ne bi uspelo.