Da je ribiški pomol v Izoli simbol mesta, ni dvoma. Po prvi prenovi, ko je občina takrat pod okriljem župana Tomislava Klokočovnika dobila evropska nepovratna sredstva, s katerimi je nakupila nekaj opreme in poskrbela za posodobitev, so se začele težave.
Ribiči naj vse opreme ne bi dobili, nastale so nejasnosti glede plačevanja privezov in pravila, ali so tam lahko privezana tudi neribiška plovila. Veliko nesoglasij je nastalo tudi glede četveroveza, po katerem bi se plovila privezala tako, da bi pridobili nekaj prostora za komercialne namene. Komunala Izola, ki je v tem primeru upravljavka privezov, te navedbe zanika. Glavni namen je zgolj pridobitev prostora in vzdrževanja reda, ki ga po odloku morajo zagotavljati. Potrdila je, da z večino najemnikov zgledno sodeluje in dogovori potekajo, razen pri redkih posameznikov, pri katerih je nekaj razhajanj. Pomembno vlogo pri tem lokalnem sporu igra tudi občina, ki je nekaj odločb o prekinitvi že poslala in želi tam vzpostaviti red. Kristina Zelić, vodja kabineta župana, pojasnjuje: »Na pomolu so zdaj privezana izključno ribiška plovila in plovila za opravljanje dejavnosti marikulture oziroma plovila, za katera smo dobili soglasje. Na pomolu je trenutno 12 plovil in tri plovila financirana iz četrte osi, prostora pa je teoretično za 24 plovil.«
RIBICA JE IN NI RIBIŠKO PLOVILO
Svoje dejavnosti pa tam ne more več opravljati plovilo pod oznako 985 – KP oziroma plavajoča kantina Ribica, ki je ponujala morsko hrano po načelu: iz morja na krožnik – 0 km. Težave so nastale pri evidenci ministrstva za infrastrukturo, ki naj bi to plovilo vodilo kot ribiško, v seznamu na ministrstvu za kmetijstvo pa te registracije ni, zato je občina dobila poziv, da morajo plovilo odstraniti. »Agencija republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja je v pisnem pozivu k obrazložitvi stvarnega stanja z dne 14. julija ugotovila, da plovilo ni zavedeno v evidenci ribiških plovil za gospodarski ribolov in kot tako nima dovoljenja za gospodarski ribolov. Iz evidence je bilo razbrati, da je plovilo označeno kot plavajoča naprava brez pogona. Ob ogledu pa so ugotovili, da je barka namenjena gostinskim dejavnostim, zato so od nas zahtevali pisno dokazilo o odstranitvi plovila,« je odločitev na državni ravni potrdila Zelićeva. Odstranitev so tudi izvedli, saj bi morala v nasprotnem primeru občina vrniti sredstva.
Vodstvo Ribice je nad ukrepom začudeno, brez zaposlitve pa je ostalo tudi šest ljudi. Več o tem, zakaj so odstranili znamenito Ribico si preberite v današnji izdaji časnika Svet24!