Slovenija

Po izteku roka naj bi bil tudi hrvaški arbiter v rokah Guillauma

STA/M.J.
14. 8. 2015, 05.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Potem ko je slovenska vlada v četrtek sklenila, da imenovanje novega arbitra prepusti predsedniku arbitražnega sodišča Gilbertu Guillaumu, bo nanj sedaj padla še izbira hrvaškega člana sodišča. Danes se namreč izteka 15-dnevni rok, ki ga ima za imenovanje naslednika Budislava Vukasa na voljo Hrvaška, ta pa novega arbitra naj ne bi imenovala.

arhiv

Na sedežu hrvaške diplomacije so za STA v sredo potrdili pričakovano stališče - ker Hrvaška ne sodeluje več pri izvajanju arbitražnega sporazuma, tudi ne bo imenovala novega člana arbitražnega sodišča do 14. avgusta, ko se bo iztekel 15-dnevni rok, predviden v arbitražnem sporazumu.

V Zagrebu so obenem ponovili, da so, s tem ko so Slovenijo z diplomatsko noto seznanili z odločitvijo hrvaškega sabora o odstopu od arbitražnega sporazuma, prenehali izvajati sporazum o arbitraži. 31. julija so tudi poslali pismo arbitražnemu sodišču, da so v skladu z dunajsko konvencijo o pravu mednarodnih pogodb zaradi bistvene kršitve določb arbitražnega sporazuma izpolnjeni pogoji za prekinitev tega sporazuma.

Vukas je sicer svoj odstop podal 31. julija, obenem pa za medije razkril, da je želelo sodišče Hrvaški odvzeti del ozemeljskih voda, čemur je on odločno nasprotoval.

Po današnjem izteku roka je pričakovati, da bo njegovega naslednika zdaj imenoval predsednik arbitražnega sodišča, kot to predvideva arbitražni sporazum. V skladu s četrtkovo odločitvijo vlade je Guillaumu imenovanje naslednika Ronnyja Abrahama, ki je odstopil prejšnji teden, zaupala tudi Slovenija.

Kdaj naj bi do teh imenovanj prišlo, ni znano, saj arbitražni sporazum predsedniku sodišča za to ne nalaga roka. Tudi na Stalnem arbitražnem sodišču, ki je registrar za arbitražno sodišče, niso pojasnili, kdaj naj bi do tega prišlo, saj da so postopki zaupne narave.

Ugiba se sicer, da bi se to lahko zgodilo še pred zaslišanjem obeh strank v zvezi z afero, ki ga je arbitražno sodišče napovedalo konec julija, tako da bi bilo na zaslišanju sodišče znova v polni sestavi. Slovenija je predlagala, da bi to zaslišanje potekalo med 28. avgustom in 4. septembrom.