Na občini Piran pravijo, da so pogodbo z društvom prekinili, ker slednje ni izvajalo programa, kot se ga je zavezalo izvajati. Spomladi je občina z javnim razpisom poskušala najti novega najemnika za Benečanko, a zaman, morda je bila najemnina v višini 913 evrov mesečno previsoka.
Julija je občina objavila nov razpis, z nižjo izklicno mesečno najemnino, in sicer 673 evrov za poslovni prostor v izmeri 100 kvadratnih metrov. Od najemnika želijo predvsem dejavnost domače in umetnostne obrti, dopuščajo tudi možnost hotelirske dejavnosti s posebno vsebino, na primer apartma za mladoporočence. Okoli stavbe se je sicer spletla posebna zgodba o piranskem dekletu, ki se je zaljubilo v bogatega beneškega trgovca.
V času njegove odsotnosti so zlobni jeziki po Piranu trosili govorice, ki so dekletu grenile življenje, beneški trgovec pa je v posmeh opravljivcem dal na Benečanko vzidati kamnito ploščo z napisom Lasa pur dir (Pusti, naj govorijo), ki je tam še danes. 20. avgusta, ob javnem odpiranju ponudb, bo znano, ali je najstarejša ohranjena hiša v Piranu (iz 15. stoletja) našla novega skrbnika, ki ji bo povrnil življenje, ali bo v njej še naprej vladala tišina.
Najstarejša čaka na najemnika
Benečanka najstarejša hiša, ki stoji na Tartinijevem trgu v Piranu, je že celo leto prazna. Konec leta je občina prekinila pogodbo z dotedanjim najemnikom, društvom Čikule Čakole.