Kazalo je, da lahko atletska in kolesarska zveza od države za pokritje lesenega dirkališča in ureditev krožne atletske steze pridobita 680 tisoč evrov, kar naj bi bila dobra tretjina zneska, s katerim bi propadajoči objekt zaščitili in nadgradili. Toda tega denarja zdaj v državnem proračunu ni. Olimpijski komite Slovenije (OKS), ki je marca potrjeval nacionalni letni program športa, je aprila zgroženo ugotovil, da so državni uradniki denar prerazporedili za financiranje višješolskih programov.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
PODPRL TUDI SERGEJ BUBKA
V osnutku projekta, ki so ga novomeški občini pred meseci predstavili na Atletski zvezi Slovenije (AZS), bi pokritje velodroma in umestitev nove atletske steze stala približno 1,8 milijona evrov, pravi novomeški podžupan Boštjan Grobler: »Čeprav denarja v proračunu nismo imeli, smo rekli, da bomo pokrili razliko. V Novo mesto smo pripeljali tudi Sergeja Bubko, ki je podprl projekt. Toda potem je prišlo do menjave na ministrstvu in denar, ki je bil sprva namenjen velodromu, je končal drugje.«
NAČRTI BREZ DENARJA
»Vseeno smo se odločili, da občina svoj del zgodbe izpelje do konca. Aktivirali smo arhitekta Matjaža Zupanca, ki ima avtorske pravice za velodrom,« nadaljuje Grobler. Pri tem se je izkazalo, da je bila prva ocena stroškov precej optimistična. »Umeščanje tekaške ni preprosto. Ne gre le za 200.000 evrov za tartan, ampak za ureditev zahtevnih naklonov steze in podobno. Skratka, zdaj se ukvarjamo s tehnologijo, nastajajo idejni koncepti, čeprav virov financiranja trenutno ni,« pojasnjuje Grobler.
Tudi če bi bili, nadaljuje Grobler, je težava v tem, da bi morali 680 tisočakov porabiti najpozneje do konca leta, saj gre za kohezijska sredstva z omejenim rokom uporabe.
KAJ PA OBRATOVANJE?
Na koncu, priznava Grobler, denar za gradnjo sploh ni edina ovira. »Bojimo se tudi stroškov obratovanja objekta. Če bo to nacionalni vadbeni center za kolesarstvo in atletiko, bi bilo prav, da nekdo zagotovi tudi večino stroškov uporabe,« pravi Grobler.
Tudi tu se zatika. OKS podpira ureditev in delovanje športnega centra, AZS celo napoveduje, da bo prihodnje leto v Češči vasi državno prvenstvo, a kakih dokončnih zavez o financiranju obratovanja bodoče dvorane na občini nimajo in vse bolj se zdi, da bo, podobno kot pred leti, ko sta bila za pokritje na voljo dva milijona evropskih sredstev, po vodi splavala še ena priložnost.